Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Rodzicielstwo

Późne macierzyństwo

Artykuł

W czasach naszych matek, kobieta zachodząca w ciąże w wieku 30 lat uznawana była za starą. Dziś nikogo nie szokują ciążę nawet po 40-tce.

Pozne macierzynstwo
Autor: pixabay.com

Niestety, kobiety coraz później zachodzą w ciążę. Wiadomo, że zarówno dla matki jak i dla dziecka najlepiej jest, kiedy ciąża nastąpi w wieku 18-25 lat. Młodszy organizm lepiej radzi sobie ze zmianami, które w nim zachodzą; szybciej regeneruje się i dochodzi do siebie po porodzie.

Na coraz późniejsze macierzyństwo Polek składa się wiele czynników m.in. chęć zdobycia wykształcenia, znalezienie i utrzymanie dobrej pracy, chęć „dorobienia się” (posiadania przynajmniej własnego mieszkania). Statystyczna Polka pierwsze dziecko rodzi w wieku 27 lat. Jakie są wady i zalety późnego macierzyństwa?

Z pewnością ciąża w okolicach czterdziestki wiąże się z ryzykiem większych powikłań. Większość kobiet jest wtedy mniej wydolna fizycznie, trudniej znieść im obciążenia, które za sobą niesie ciąża. Również poród w tym wieku jest dla kobiet niezwykle męczący. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest chociażby mniejsza elastyczność tkanek, co przedkłada się na problemy z rozwarciem macicy. Największą jednak wadą późnego macierzyństwa jest większe ryzyko wystąpienia wad chromosomalnych np. zespołu Downa, gdyż im starsza matka, tym większe ryzyko wystąpienia tej wady. Wzrasta również ryzyko poronień – co bywa dla takiej kobiety czymś niezwykle dramatycznym, gdyż wtedy może okazać się, że zajście w kolejną ciążę jest niemożliwe.

Z drugiej strony kobiety dojrzałe potrafią w pełni docenić macierzyństwo, czują się spełnione. Są też bardziej zdyscyplinowane, jeśli chodzi o prowadzenie ciąży; dużo czytają, uczęszczają do szkoły rodzenia. Te kobiety z pewnością są dojrzalsze emocjonalne, nie podejmują ryzykownych zachowań zdrowotnych.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 4.75/5. Oceniono 2 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat