Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Rodzicielstwo

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Artykuł

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim nie należy do łatwych. Nie chodzi tylko o to, że musisz zostawić dziecko pod opieką innych ludzi, ale również dlatego, że wypadłaś z zawodowego rytmu.

Powrot do pracy po macierzynskim
Autor: pixabay.com

Nawet jeśli lubisz swoją pracę i czujesz, że się w niej realizujesz, powrót do wykonywanego zawodu zawsze będzie stresujący. Jak się okazuje największym problem nie jest trudna sytuacja młodych mam na rynku pracy, ale problem tkwi znacznie głębiej - większość badanych młodych mam za największą trudność uważa tęsknotę za dzieckiem.

Pewnie obawiasz się, że wracając do pracy, zamiast wykonywać obowiązki zawodowe, przez cały czas będziesz myśleć o swoim maleństwie. Bardzo często młode mamy myślą, że są wyrodne, ponieważ „porzuciły” swoje dziecko. Tak zazwyczaj jest na początku. Rozłąka z maleństwem jest przykra, a godzenie pracy z byciem mamą – męczące i trudne organizacyjnie, pochłaniające dużo energii. Jednak nie jest to niemożliwe – miliony kobiet doskonale sprawdzają się w obu rolach. Również tobie się to uda, jeśli podejdziesz do tego rozsądnie, dobrze się zorganizujesz i zapewnisz dziecku odpowiednią opiekę.

Żłobek czy niania?

Oczywistą sprawą jest zapewnienie dziecku jak najlepszej opieki w trakcie nieobecności twojej i twojego partnera. Jeśli będziesz mieć pewność, że maluch trafi w dobre ręce osoby, która jest godna zaufania i lubi spędzać czas z dzieckiem, zniknie twoje źródło stresu. Kochającą i oddaną opiekunką na pewno jest babcia lub dziadek – jeśli masz taką możliwość to jesteś ogromną szczęściarą. Jeśli jednak rodzice i teściowie mieszkają daleko, rozejrzyj się za dobrym żłobkiem lub opiekunką.

Dzisiejsze żłobki znacznie różnią się od tych sprzed 20 lat. Bardzo często bywa tak, że ciężko jest od razu zapisać malucha, dlatego zainteresuj się tym tematem znacznie wcześniej. Jeśli zdecydujesz się na opiekunkę, potwierdź jej referencję. W obu przypadkach nie powinno się rzucać maluch od razu na głęboką wodę. Małymi kroczkami oswajaj go z nową osobą czy środowiskiem. Co najmniej przez kilka pierwszych dni bądź przy dziecku, by nie przeżyło szoku związanego z poczuciem opuszczenia.

Kiedy wrócić do pracy?

Badania pokazują, że większość młodych mam uważa, że najlepszym momentem na powrót do pracy jest ukończenie drugiego roku życia dziecka. Tak naprawdę większość mam wraca do pracy po 12 miesiącach, zaś 25 proc. zaraz po urlopie macierzyńskim. Wszystko ma swoje plusy i minusy. Długi kontakt z mamą jest dla rozwoju malucha korzystniejszy, jednak minusem jest brak wynagrodzenia, a co za tym idzie rodzina cierpi z powodu braku finansów. Poza tym powrót na rynek pracy jest trudniejszy niż po kilku miesiącach czy roku. Poza tym kilkumiesięczne dziecko zdecydowanie lepiej zniesie rozłąkę, gdyż ciągle jest na etapie rozwoju emocjonalnego i lepiej przystosować mu się do nowego otoczenia.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat