Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Prawo

Poronienie - jakie prawa przysługują kobiecie?

Artykuł

Poronienie lub urodzenie martwego dziecka to traumatyczne wydarzenie w życiu każdej kobiety pragnącej zostać matką. Choć w tym czasie mierzy się z mnóstwem silnym emocji, warto żeby poznała prawa, jakie jej przysługują.

Poronienie prawa
Autor: freepik

Wiele matek, które poroniły nie mają pojęcia, że posiadają określone prawa. Pogrążone w bólu, rozpaczy i żałobie kobiety, często nie wiedzą, że mają prawo decydować o tym, co będzie działo się z ich nienarodzonym dzieckiem, niezależnie od tego, na jakim etapie ciąży doszło do martwych narodzin. Warto wiedzieć, że każdej kobiecie po poronieniu lub urodzeniu martwego dziecka przysługują pewne prawa i przywileje.

Rejestracja w Urzędzie Stanu Cywilnego

Po poronieniu szpital ma obowiązek wydać Kartę Martwego Urodzenia. Żeby do tego doszło, płeć dziecka musi być wiadoma. Jeśli do poronienia doszło na wczesnym etapie ciąży i płeć nie była mozliwa do określenia, można zrobić badania genetyczne płci na własny koszt. To umożliwi zarejestrowanie dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego. Następnie urząd wydaje rodzicom akt urodzenia dziecka z informacją, że urodziło się ono martwe. Taki akt umożliwia skorzystanie z urlopu macierzyńskiego i zasiłku pogrzebowego. Rejestracja w Urzędzie powinna nastąpić w ciągu 3 dni od dnia wystawienia karty martwego urodzenia.

Pogrzeb dziecka

Rodzice mogą zdecydować, żeby pozostawić ciało dziecka w szpitalu lub odebrać ciało i zorganizować pogrzeb na własną rękę.

Zasiłek pogrzebowy

Zasiłek pogrzebowy w wysokości 4000 zł na organizację pochówku dziecka przysługuje bez względu na czas zakończenia ciąży. Aby było to możliwe, trzeba przedstawić w ZUS-ie dokumenty potwierdzające prawo do świadczeń oraz akt urodzenia dziecka z adnotacją o urodzeniu martwym. Wniosek trzeba złożyć w ciągu 12 miesięcy od dnia poronienia.

Urlop macierzyński (56 dni)

Matce, która była zatrudniona na etapie w trakcie ciąży, po poronieniu lub urodzeniu martwego dziecka przysługuje prawo do 8-tygodniowego urlopu macierzyńskiego. Jeżeli decyduje się na skorzystanie z tej opcji ma prawo do pobierania zasiłku. W tym celu musi przedstawić pracodawcy skrócony odpis aktu urodzenia martwego dziecka.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat