Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Poronienie

Artykuł

Poronienie zawsze jest ogromną stratą dla kobiety.

Poronienie
Autor: pixabay.com

Poronienie to, zgodnie z definicją, samoistna utrata ciąży z przyczyn naturalnych przed końcem 22 tygodnia). Według statystyk co szósta ciąża kończy się poronieniem. Bardzo często dochodzi do niego tak wcześnie, że kobieta nawet nie jest świadoma swojego odmiennego stanu, a krwawienie bierze za nieco spóźniony okres.

Przyczyny poronień właściwie do dziś są niezbadane, jednak wpisane są w naszą kobiecą naturę – naturę, która chce, aby dzieci były zdrowe i silne. Dzieci, które się nie urodziły prawdopodobnie nie maiły się urodzić, gdyż ich rozwój (zahamowany albo zły) uniemożliwiłby im znośne życie.

Bardzo często poronienie jest czymś nagłym; niespodziewanym, co zaskakuje młodych rodziców przyzwyczajających się do myśli o wspólnym życiu z dzieckiem. Po szoku spowodowanym poronieniem, u kobiet zaczyna się obwinianie siebie, żal, bezsilność. Utrata dziecka jest zawsze, dla każdej matki, w każdym wieku czymś niesamowicie bolesnym, a ból kobiet, które tracą nienarodzone dziecko jest często marginalizowany; jakby one nie były w ogóle matkami. A przecież dla tego nienarodzonego dziecka – były. To naturalne, że kobieta musi przeżyć żałobę, aby dojść do siebie; chcieć zajść w kolejną ciążę. Każda żałoba jest inna, ma odmienną dynamikę, przeżywana jest inaczej, jednak pewne jej etapy są takie same dla wszystkich (szok, silny ból psychiczny i gniew, dezorganizacja i reorganizacja). Warto, aby para przeżywająca żałobę po swoim nienarodzonym dziecku, miała odpowiednie wsparcie ze strony swoich bliskich. Mogą oni zaoferować swoją obecność, umożliwić niedoszłym rodzicom pożegnać się z dzieckiem, poszukać dla nich grup wsparcia.

Warto wspomnieć, że 15 października każdego roku obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat