Zbliża się termin porodu? Dowiedz się, na co musisz być przygotowana oraz jakie oznaki daje Twoje ciało.
Obawiasz się pierwszego porodu, ponieważ nie wiesz, co Cię czeka? Z tego artykułu dowiesz się, na co się przygotować, abyś nie musiała martwić się, iż coś idzie nie tak. Odpręż się i przeczytaj.
Zwiastuny nadchodzącego porodu rozpoczynają się już 2-3 tygodnie przed nim. Wówczas Twój brzuch obniży się, co sugeruje przesuwanie się dziecka w kierunku kanału rodnego. Towarzyszyć temu może parcie na pęcherz, częste oddawanie moczu oraz zaparcia.
Kilka dni przed porodem zwykle pojawiają się rozpierające bóle w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, promieniujące do ud i pachwin.
Zwykle kilka godzin przed porodem (choć zdarza się kilka dni) powinnaś zaobserwować odejście śluzowo-krwistego czopa. To oznaka, że szyjka macicy zaczęła się rozwierać. Możesz już odczuwać bardziej nasilone i bolesne skurcze. Jeśli trwają 60 sekund, a odstępy między nimi ok. 5 minut, czas udać się do szpitala. Ostatnim dzwonkiem jest odejście przezroczystych wód płodowych. Zaczął się poród!
Sam poród umownie dzielimy na cztery fazy.
Pierwsza faza to czas rozwarcia szyjki macicy. Rozwarcie to powinno sięgnąć ok. 10cm. Wykonywane jest tu również badanie KTG. Jeśli nigdy nie rodziłaś, faza ta może trwać od 9 do 15 godzin. U kobiet już rodzących ten czas skraca się, zwykle trwa maksymalnie 9 godzin.
Druga faza to faza wydalania, czyli narodzin właściwych. W tym momencie rozwarcie szyjki powinno być już całkowite, a jeśli jest zbyt małe, lekarze zwykle wykonują nacięcie krocza. Czasami zostaje również podjęta decyzja o cesarskim cięciu. Bóle porodowe przybierają postać skurczów partych. To wyczerpujący okres dla rodzącej, jednak zwykle nie trwa dłużej niż 2 godziny. Pamiętaj, aby w tym czasie dbać o własny komfort. Zmieniać pozycje, jeśli czujesz, że Twoje ciało tego chce, krzyczeć i oddychać. Ten etap kończy się urodzeniem dziecka.
Trzecia faza trwa od 5 do 30 minut. Jest to jeszcze jeden poród — tym razem wydalenie łożyska. Nie jest to już tak bolesne i wymagające — zwykle dzieje się po jednym skurczu. Lekarz ocenia, czy całość łożyska została wydalona. W innym przypadku konieczne jest łyżeczkowanie, aby Twoja macica mogła zacząć się obkurczać, a Ty mogła zacząć karmić piersią. Jeśli konieczne było nacięcie krocza, lekarz musi je teraz zaszyć.
Faza czwarta to obserwacja rodzącej przez ok. 2 godziny. Po tym czasie, jeśli nie wystąpiły żadne komplikacje, zostaniesz przeniesiona z sali poporodowej na ogólną salę. W tym momencie rozpoczyna się czas połogu.
Ilona Podsiadła