Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Rodzicielstwo

Pomoc starszego rodzeństwa przy młodszym

Artykuł

W milionach rodzin rodzice proszą starszą pociechę o przypilnowanie młodszego rodzeństwa. Warto jednak pamiętać przy tym o kilku rzeczach.

Pomoc starszego rodzenstwa
Autor: pixabay.com

Naturalną rzeczą jest, że gdy w domu wychowuje się kilkoro dzieci, najstarsze pociechy pomagają mamie i tacie w opiece nad młodszymi członkami rodziny. Ważne jednak, aby rodzice nie wykorzystywali nagminnie obecności i dyspozycyjności starszego potomka, nieustannie i bez żadnych skrupułów zlecając mu sprawowanie pieczy nad młodszym rodzeństwem. Opieka nad kilkulatkami należy bowiem do podstawowych obowiązków rodziców, a nie do starszego brata lub siostry najmłodszej latorośli w rodzinie.

Pozostawienie raz na jakiś czas malucha, na godzinkę czy dwie, w towarzystwie starszego rodzeństwa jest jak najbardziej w porządku i z korzyścią dla młodego opiekuna, ale notoryczne obligowanie najstarszego potomka do wielogodzinnego sprawowania pieczy nad małą siostrzyczką czy braciszkiem, to ewidentne wysługiwanie się dzieckiem, odbieranie mu beztroski dzieciństwa i zmuszanie pociechy do przyjmowania roli niani. Bycie pomocą przy młodszym rodzeństwie uczy wprawdzie młodego człowieka opiekuńczości, kreatywności, zaradności i odpowiedzialności, ale dziecko ma prawo do tego, aby zamiast zastępować swoich rodziców w ich obowiązkach, spędzać czas według swoich upodobań, bawić się z rówieśnikami i rozwijać swoje zainteresowania. Jeśli nasza starsza pociecha nie kwapi się do regularnego pilnowania młodszego rodzeństwa, nie powinna być do tego zmuszana. Co innego, jeśli uwielbia zajmować się maluchami i sama chętnie zgadza się na to, aby poświęcać swój czas wolny na sprawowanie pieczy nad kilkulatkiem. W takim przypadku będzie to ewidentnie z korzyścią dla braterskiej czy siostrzanej więzi i przyniesie w przyszłości dobre owoce.

Gdy rodzice zlecają najstarszej progeniturze zajęcie się najmłodszym członkiem rodziny, ważne, aby doceniali to, że ich latorośl wyręcza ich w rodzicielskich powinnościach, potrafili być wdzięczni za wykonaną przez dziecko pracę i chwalili opiekuńczą pociechę za chęć pomocy przy młodszym rodzeństwem.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat