Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Zdrowie

Położna środowiskowa

Artykuł

Warto pamiętać, że zarówno w czasie ciąży, jak i po porodzie, przysługuje kobietom wsparcie i opieka położnej środowiskowej.

Polozna srodowiskowa
Autor: pixabay.com

Spodziewające się dziecka przedstawicielki płci pięknej z kraju nad Wisłą mogą liczyć na bezpłatną pomoc i fachowe porady położnej środowiskowej. Wynika to z polskiego ustawodawstwa. Aby skorzystać z usług osoby wykonującej ten zawód, należy wypełnić deklarację wyboru i zgłosić noworodka w przychodni, która ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Im prędzej dopełnimy formalności, tym szybciej można spodziewać się wizyt patronażowych położnej środowiskowej w domu świeżo upieczonych rodziców.

Kobieta, która została mamą, ma prawo domagać się aż sześciu odwiedzin położnej środowiskowej. W czasie ich trwania oceniony powinien zostać stan zdrowia dziecka i kobiety w połogu, przeprowadzona edukacja zdrowotna w zakresie pielęgnacji i opieki nad niemowlakiem, karmienia piersią, szczepień, badań profilaktycznych, opieki medycznej, laktacji. Położna środowiskowa powinna także zachęcić rodziców do prowadzenia zdrowego trybu życia, zachowań prozdrowotnych oraz ocenić relacje panujące między dzieckiem a jego najbliższymi. Dowiedzieć się też wtedy można, jak reagować, gdy nasza pociecha cierpi z powodu kolki, jak ubierać niemowlaka na spacer, jak dbać o higienę w czasie połogu, kiedy kobieta powinna wybrać się na kontrolę do ginekologa. Odwiedzający nas specjalista powinien zachęcać też do regularnych badań piersi. Warto maksymalnie wykorzystać czas wizyt położnej środowiskowej i zadawać jej wszelkie nurtujące młodą mamę pytania, nie tylko o potomka, ale i życie z nowym członkiem rodziny, życie seksualne po porodzie itp.

Wsparcie położnej środowiskowej bywa nieocenioną pomocą dla kobiet, które urodziły swoje pierwsze dziecko. Dobrze zapoznać się więc dokładnie z tym, czego możemy domagać się od osoby wykonującej ten zawód, aby jak najlepiej skorzystać z możliwości czerpania z jej wieloletniego doświadczenia.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat