Czy twój maluszek ma podwójne obywatelstwo? Sprawdź, jakie przywileje mu przysługują i co się z tym wiąże.
Dziecko otrzymuje polskie obywatelstwo, gdy jedno z rodziców jest Polakiem. Nie ma znaczenia, w jakim kraju maluch przyszedł na świat. W naszym kraju istnieje domniemanie, że ojcem dziecka jest mąż matki. Jeśli natomiast rodzice żyją w nieformalnym związku, zaś ojciec cudzoziemiec nie uznał dziecka, to kwestie ojcostwa ustala polski sąd. Dzięki temu matka może ubiegać się o alimenty.
Polskie prawo traktuje osobę posiadającą podwójne obywatelstwo jako obywatela Polski. W związku z tym, taka osoba posiada pełnię praw i obowiązków, tak jak obywatel posiadający tylko i wyłącznie jedno obywatelstwo.
Co to oznacza dla dziecka?
Rodzice, którzy są obywatelami różnych państw nie będą podlegali tylko prawu polskiemu. W niektórych przypadkach w ingerencję mogą wchodzić sądy obcego państwa (państwa, z którego pochodzi jeden z rodziców). Dlatego też jeśli chciałabyś zamieszkać z dzieckiem w innym kraju, powinnaś zwrócić się o poradę do prawnika, gdyż sprawy związane z władzą rodzicielską oraz kontakty z dzieckiem w sprawach transgranicznych są dość skomplikowane.
Klaudia Kwiatkowska