Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Prawo

Podwójne obywatelstwo

Artykuł

Czy twój maluszek ma podwójne obywatelstwo? Sprawdź, jakie przywileje mu przysługują i co się z tym wiąże.

Paszporty
Autor: pi

Dziecko otrzymuje polskie obywatelstwo, gdy jedno z rodziców jest Polakiem. Nie ma znaczenia, w jakim kraju maluch przyszedł na świat. W naszym kraju istnieje domniemanie, że ojcem dziecka jest mąż matki. Jeśli natomiast rodzice żyją w nieformalnym związku, zaś ojciec cudzoziemiec nie uznał dziecka, to kwestie ojcostwa ustala polski sąd. Dzięki temu matka może ubiegać się o alimenty.

Polskie prawo traktuje osobę posiadającą podwójne obywatelstwo jako obywatela Polski. W związku z tym, taka osoba posiada pełnię praw i obowiązków, tak jak obywatel posiadający tylko i wyłącznie jedno obywatelstwo.

Co to oznacza dla dziecka?

Rodzice, którzy są obywatelami różnych państw nie będą podlegali tylko prawu polskiemu. W niektórych przypadkach w ingerencję mogą wchodzić sądy obcego państwa (państwa, z którego pochodzi jeden z rodziców). Dlatego też jeśli chciałabyś zamieszkać z dzieckiem w innym kraju, powinnaś zwrócić się o poradę do prawnika, gdyż sprawy związane z władzą rodzicielską oraz kontakty z dzieckiem w sprawach transgranicznych są dość skomplikowane.

Klaudia Kwiatkowska

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Między nami żywiołami Miss Kraken

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat