Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Podejrzenie molestowania dziecka

Artykuł

Żadna matka nie wyobraża sobie, by jej dziecko mogło zostać skrzywdzone przez pedofila. Myślimy, że takie koszmary spotykają innych, ale nie nas, nie nasze rodziny.

Podejrzenie molestowania dziecka
Autor: pixabay.com

Dlatego, na wszelki wypadek, powinnaś wcześniej przygotować się na to, jak zachować się, gdyby dziecko powiedziało ci, że ktoś dotykał go w niewłaściwy sposób.

Po pierwsze i najtrudniejsze: staraj się zachować spokój! Nie panikuj, nie lamentuj, postaraj się opanować przerażenie i obrzydzenie. Nie wypytuj dziecka zbyt szczegółowo i natarczywie o to, co się stało, żeby nie poczuło się ono przesłuchiwane. Twoja gwałtowna reakcja może przestraszyć dziecko i jeszcze bardziej wytrącić je z równowagi. Twoje dziecko cię potrzebuje. Pamiętaj, że w tych strasznych chwilach musisz być dla niego oparciem - nie możesz więc pozwolić sobie na załamanie.

W ŻADEN SPOSÓB NIE PODAWAJ W WĄTPLIWOŚĆ SŁÓW DZIECKA! Ono nie może pomyśleć, że mu nie wierzysz, bo to zachwieje jego już i tak nadszarpnięte poczucie bezpieczeństwa. Nieważne czy osobą która być może dopuściła się molestowania jest ktoś z twojej najbliższej rodziny - musisz schować niedowierzanie do kieszeni i wstępnie założyć, że to, co mówi dziecko, jest prawdą. Wiem, że to trudne i bolesne, ale pamiętaj, że nawet osoby, które nigdy wcześniej nie dopuściły się lubieżnych czynów wobec dzieci, mogą okazać się do tego zdolne. Nawet osoby, którym bezgranicznie ufasz i które kochasz nad życie, mogą mieć sekretną „drugą twarz”. Zapewnij dziecko, że nie ponosi ono absolutnie żadnej winy za to co się stało!

Na początku zachowaj sprawę w tajemnicy. Powiedz o wszystkim tylko mężowi i nikomu więcej. Dlaczego? Ponieważ cała sprawa teoretycznie może okazać się pomyłką i nie powinnaś oskarżać nikogo o tak potworną zbrodnię, dopóki nie będziesz mieć pewności czy zarzuty są prawdziwe. Poza tym, jeżeli osoba, która naprawdę molestowała twoje dziecko dowie się, że została nakryta, może zacząć obmyślać sposób na to, by uniknąć odpowiedzialności za swoje czyny.

Koniecznie zabierz dziecko do psychologa - niech to będzie naprawdę dobry, zaufany specjalista. Rozmowa z psychologiem da ci pewność czy twoje dziecko mówi prawdę (bywa bowiem tak, że dzieci kłamią, albo wymyślają dziwne historie - nie ze złej woli, lecz z nadmiaru wyobraźni). Psycholog da ci też wskazówki, w jaki sposób powinnaś postępować z dzieckiem - czy i jak rozmawiać z nim o tym, co się stało. Także psycholog powinien podjąć decyzję o tym, czy dziecko będzie w stanie zeznawać przed sądem, czy będzie to dla niego zbytnim obciążeniem.

Kiedy okaże się, że dziecko rzeczywiście było molestowane, zawiadom policję. To twój moralny obowiązek. Nie chodzi tylko o ukaranie sprawcy, ale też o uniemożliwienie mu krzywdzenia kolejnych dzieci.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat