Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Literatura

„Poczet królowych polskich” - recenzja

Artykuł

Nietuzinkowe mini-opowieści o polskich władczyniach.

Poczte krolowych polskich
Autor: Materiały prasowe

Królowe, księżne, żony monarchów, kobiety, które zapisały się w historii Polski, Europy i świata, przedstawicielki płci pięknej, którym los przeznaczył wyjątkową rolę do odegrania. Żyjące w różnych epokach, uczestniczące w ważnych wydarzeniach historycznych, sprawujące władzę, towarzyszące swoim mężom, reprezentujące państwo, uosabiające królewski majestat, doradzające królom, wychowujące następców tronu, działające na rzecz rozwoju kraju, inspirujące poddanych.

Ich króciutkie biografie przeczytać można w wydanej przez wydawnictwo Znak książce autorstwa Anny Kaszuby-Dębskiej. Nie ma tam jednak zbyt dużo encyklopedycznych faktów ani natłoku dat. Próżno też szukać szczegółowych opisów ich życia. Znaleźć jedynie można lakoniczne przypomnienie o ich istnieniu, kilka wiadomości o życiu, wzmianki o cechach charakteru, przekonaniach, uczuciach, pochodzeniu, aktywnościach. Rzuca się w oczy pierwszoosobowa narracja, będąca dyskretnym apelem bohaterek książki do bliższego się z nimi zapoznania. I tym właśnie jest moim zdaniem, ta pozycja wydawnicza - literacką zachętą do zainteresowania się wymienianymi w utworze historycznymi i legendarnymi postaciami, rolą i dokonaniami kobiet, dziejami Polski. Zbyt mało mówi się o zasłużonych dla naszego kraju przedstawicielkach płci pięknej. Bardzo dobrze więc, że na rynku wydawniczym pojawiła się pozycja, która choć troszkę wypełnia tę lukę.

„Poczet królowych polskich” Anny Kaszuby-Dębskiej to książka skierowana przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. Jej atutem jest prosty, przystępny język, zwięzłość tekstu, lekkie pióro autorki. Sięgnąć po tę lekturę mogą jednak także i dorośli. Odświeżyć może ona bowiem ich szkolną wiedzę oraz zmotywować do regularnego pogłębiania znajomości historii. Mała obszerność utworu zagwarantować powinna to, że młodzi czytelnicy przeczytają go do ostatniej strony i że nie znudzi on osób, które łatwo się przy lekturze rozpraszają. Warto podarować tę pozycję uczniom szkół podstawowych i średnich również i z tego powodu, że o części postaci wymienianych w dziele, nie wspomina się z reguły w ogóle na lekcjach, a szkoda.

Książka zawiera galerię wizerunków 25 królowych. Pomaga ona wyobrazić sobie czytelnikom, jak mogły w przeszłości wyglądać i ubierać się przedstawicielki władzy państwowej. Mnie osobiście obecne w publikacji współczesne malarskie przedstawienia monarchiń nie przypadły do gustu. Nie podbiły bowiem mojego zmysłu estetycznego. Być może jednak ucieszą one oczy innych oglądających.

Anna Kaszuba-Dębska: „Poczet królowych polskich” wydawnictwo Znak, Kraków, 2018 r.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat