Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Płodność a wiek kobiety

Artykuł

Stwierdzenie "Twój zegar biologiczny tyka" słyszała pewnie każda z nas. Jak jednak naprawdę ma się wiek do naszej płodności?

Plodnosc wiek kobiety
Autor: freepik

Dla większości z nas zdecydowanie się na dziecko nie było najłatwiejszym wyborem w życiu. Czas nigdy nie wydaje się odpowiedni i nawet jeśli mamy silny instynkt macierzyński, to władają nami rożne wątpliwości i lęki, zwłaszcza dotyczące kwestii finansowych. Z tego względu wiele kobiet decyduje się na dziecko coraz później, jednak czy nie jest to ryzykowne?

Pod względem płodności, najlepszym czasem na ciążę dla kobiety jest czas przed jej trzydziestymi urodzinami. Wtedy szanse na zajście w ciąże są największe, zaś ryzyko powikłań czy poronienia znacznie niższe niż w późniejszym czasie.

Wkraczając w trzecią dekadę naszego życia nasze szanse na szybkie zajście w ciąże zaczynają stopniowo maleć, zaś po 35 roku życia ryzyko powikłań znacznie wzrasta. Warto o tym pamiętać, jeśli planujemy więcej niż jedno dziecko - im bliżej czterdziestki, tym trudniej o zdrową ciążę. Dlatego, jeśli zbliżasz się do 35 roku życia i od kilku miesięcy bezskutecznie staracie się z partnerem o dziecko, nie należy zwlekać z wizytą u ginekologa. Reakcja w odpowiednim czasie zwiększy waszą skuteczność w staraniach o potomstwo.

Gdy przekroczymy czterdziestkę szanse na ciąże maleją, nie oznacza to jednak absolutnie, że jest to niemożliwe, wszak wiele kobiet rodzi swoje pierwsze dziecko dopiero w tym wieku. Faktem jest jednak to, że będąc po czterdziestce jesteśmy narażone na znacznie większą możliwość komplikacji, jak również na trudności z samym zajściem w ciąże. Wiele kobiet w tym wieku udaje się zostać mamą dopiero dzięki metodzie in vitro.

Co z kobietami po pięćdziesiątce? Mimo wysoko rozwiniętej medycyny kobietom w tym wieku jest niezwykle trudno zajść w ciąże w sposób naturalny i nie zdarza się to zbyt często. Szanse na to wynoszą zaledwie około 1%. Tutaj z pomocą znów przychodzi nauka i późne macierzyństwo jest możliwe także dzięki zapłodnieniu in vitro. Mimo tego, że ciąża w tym wieku jest w dzisiejszych czasach możliwa, nie jest ona raczej wskazana. Dzieci mam będących w tym wieku często rodzą się przedwcześnie, a ryzyko możliwości wystąpienia szeregu innych problemów zdrowotnych znacznie wzrasta.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat