Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Literatura

„Piłka nożna. Poka i Mina” - recenzja

Artykuł

Wydawnictwo Dwie siostry jest synonimem dobrej i wartościowej książki dziecięcej.

Poka mina pilka nozna
Autor: Materiały prasowe

Nie inaczej jest także z historią spisaną przez Kitty Crowther - dowcipnej oraz króciutkiej książeczce o błyskotliwym przesłaniu.

Belgijska autorka i ilustratorka powołała do życia parę stworzonek: Pokę i Minę, ojca i jego małą córkę, by w niedługich opowiastkach przekazać nam tak wiele. Mina pragnie grać w piłkę nożną. Początkowe zdziwienie taty („przecież to sport dla chłopców”) zmienia się w pełną aprobatę i wsparcie. Poka kupuje córce wypasione obuwie sportowe i zaprowadza na trening, gdzie malutka Mina zmierzyć się musi z niechęcią chłopców, zniechęceniem, które łatwo może przyjść przy wrogim nastawieniu kolegów i braku dokonań na boisku, a także z własną słabością. Pomimo ciężkich początków, Mina zaciska zęby i ćwiczy kopanie piłki po lekcjach. Aż przychodzi dzień niezwykle ważnego meczu…

Crowther na zaledwie kilkunastu stronach tworzy historię niezwykłej relacji ojca oraz jego córki, a także opowieść o sile ducha, która każe walczyć z wszelkimi przeciwnościami losu. To także pouczająca książeczka o tym, jaką krzywdę potrafią wyrządzić stereotypy, a także wpasowywanie dzieci w role społeczne. Niechęć chłopców do dziewczynki na boisku mogłaby naprawdę skończyć pewną karierę piłkarską. To także historia o tym, jak wiele mogą zdziałać marzenia wsparte dużą dawką wytrwałości.

„Piłka nożna. Poka i Mina” narysowane są specyficzną kreską, która nie każdemu przypadnie do gustu. Dość powiedzieć, że trudno zidentyfikować przynależność gatunkowa głównych bohaterów, zapewne są to jakieś owady - bo wśród owadów rozgrywa się cała opowieść. Zwolennikom nietuzinkowych książek propozycja Kitty Crowther z pewnością przypadnie do gustu.

Mądra, dowcipna i nieszablonowa książka może stać się przyczynkiem do ważnych rozmów z przedszkolakiem lub początkiem samodzielnej lektury dziecka starszego. W obu przypadkach odbiorca na pewno będzie usatysfakcjonowany wartościowym przesłaniem, a także nienachlanym dydaktyzmem.

Kitty Crowther, „Piłka nożna. Poka i Mina”, Dwie Siostry, Warszawa, 2020

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat