Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Rodzicielstwo

Pierwsze kroki w macierzyństwie

Artykuł

Bycie mamą to ogromne wyzwanie. Oto garść porad w temacie.

Pierwsze kroki macierzynstwo
Autor: pixabay.com

Zaczynając swoją przygodę z macierzyństwem, warto pamiętać, że każdy z nas jest inny i że każda z kobiet-rodzicielek może być super mamą na sposób zupełnie odmienny od sąsiadki czy koleżanki. Ważne, by mocno i bezwarunkowo kochać swoją pociechę i opiekować się nią najlepiej jak potrafimy. Dążenie do bycia idealnym rodzicem nie powinno spędzać jednak snu z powiek matki. Zbytni perfekcjonizm nie wychodzi bowiem zazwyczaj homo sapiens zbyt dobrze. Warto być mamą w zgodzie z własnym: „ja” i naturalnym instynktem, nie ulegać presjom społecznym na określone modele macierzyństwa, metody wychowawcze czy zmieniającym się modom np. na gadżety i zabawki, które koniecznie powinno mieć nasze dziecko. Pogoń za niedoścignionym obrazem perfekcyjnej matki to częsty błąd kobiet, które stają się opiekunkami nowego życia. Dobrze więc tego unikać.

Stawiając pierwsze kroki w macierzyństwie nie należy obwiniać siebie za to, że popełniamy rodzicielskie błędy, czegoś nie wiemy, nie mamy wystarczająco dużo sił na to, aby wykonać 200% wyznaczonej samej sobie normy. To naturalne, że świeżo upieczone mamy czują się często niepewne, bezradne i zagubione. Nie oznacza to jednak wcale tego, że nie są wspaniałymi i godnymi podziwu rodzicielkami swojego potomstwa.

Bycia matką kobieta uczy się przez cały czas wychowywania swoich pociech, dlatego w pełnieniu roli rodzica nieodzowna jest tona cierpliwości. Niejednej ze świeżo upieczonych mam nieustannie towarzyszy poczucie, że nauczy się bardzo szybko tego wszystkiego, co składa się na istotę macierzyństwa i tego, co do pełnienia roli opiekunki i wychowawczyni małego człowieka jest niezbędne. Są przecież w zasięgu ręki rady doświadczonych krewnych, Internet i poradniki. Rodzicielstwo jest jednak tak złożoną sprawą, że nic dziwnego, że życie nagminnie modyfikuje takie przekonania młodych mam i cały czas je zaskakuje.

Powszechnym zjawiskiem jest, że kobiety wychowujące potomstwo, notorycznie porównują się z innymi rodzicami. Niejednokrotnie ma to negatywny wpływ na poczucie własnej wartości i rodzi wiele kompleksów, gdyż wydaje się wtedy, że otaczające nas rodziny to chodzące ideały, ich domy lśnią czystością, portfele zawsze są pełne, a metody wychowawcze mają znamiona geniuszu. Aby być dobrą mamą, niekoniecznie jednak trzeba regularnie zestawiać się z innymi rodzicami i dołować, że u nas nie jest tak pięknie. Ważne za to, aby każdego dnia starać się być jeszcze lepszym rodzicem i człowiekiem, niż było się w dniu wczorajszym. Tylko tak nauczymy się bowiem roli mamy.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat