Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Pierwsza wizyta ginekologiczna w ciąży

Artykuł

Każda dorosła kobieta ma już za sobą pierwszą wizytę ginekologiczną, ale pierwsza wizyta ginekologiczna w ciąży znacznie się od niej różni. Sprawdźcie, czego możecie się spodziewać.

Pierwsza wizyta ginekologiczna ciaza
Autor: freepik

Jedną z najszczęśliwszych chwil w naszym życiu jest moment, w którym zobaczymy dwie kreski na teście ciążowym. Ciąża jest wyjątkowym stanem w życiu każdej kobiety, który wymaga specjalistycznej opieki diagnostycznej, dlatego tak ważne jest znalezienie odpowiedniego lekarza oraz położnej prowadzących ciążę. Oczywiście, można kontynuować prowadzenie ciąży u swojego dotychczasowego ginekologa, bądź "przepisać się" do innego lekarza, jeżeli zależy ci na urodzeniu dziecka w konkretnym szpitalu, w którym pracuje ów ginekolog, bądź gdy aktualny lekarz nie spełnia naszych oczekiwań w kwestii opieki perinatalnej.

Pierwsza wizyta, którą planujesz odbyć w celu potwierdzenia ciąży, zapewne napawa cię radością oraz pewnego rodzaju niepewnością przed nieznanym. Wizyta ta powinna odbywać się według ściśle określonego schematu i jeżeli zauważysz, że któryś z poniższych punktów nie został zrealizowany, powinnaś zastanowić się nad tym, jaką opieką otacza ciebie oraz nienarodzone maleństwo ginekolog, u którego byłaś po raz pierwszy.

W zależności od standardów przychodni, do której planujecie się udać po raz pierwszy, wizyta oraz rozmowa z położną może odbyć się już podczas tej wizyty, bądź zostać zaplanowana na innych dzień. Zadaniem położnej jest założenie karty ciąży, pomiar ciśnienia, masy ciała, wpisywanie wyników ze zleconych przez ginekologa badań oraz pomiar tętna dziecka, przy czym w jednoosobowych gabinetach ginekologicznych, może się okazać, że nie ma położnej i wszystkie te zadania wykonuje lekarz.

Ginekolog podczas pierwszej wizyty dokonuje badania ginekologicznego oraz USG, jeżeli stwierdzi, że ciąża jest na zbyt wczesnym etapie, żeby wykryć ją podczas badań, może zlecić badanie poziomu hormonu Beta hCG, ponieważ jego podwyższony poziom jednoznacznie świadczy o ciąży. Jeżeli jednak lekarz potwierdził ciążę, następnym krokiem jest zlecenie poniższych badań:

 • Glukoza na czczo we krwi żylnej
 • HBs-antygen
 • Hormon tyreotropowy - TSH
 • Mocz - badanie ogólne
 • Morfologia pełna
 • Przeciwciała anty - HIV z antygenem p.24-test COMBO
 • Grupa krwi i alloprzeciwciała odpornościowe (anty Rh i inne)
 • Przeciwciała przeciw - HCV
 • Przeciwciała przeciw różyczce IgG
 • Przeciwciała przeciw różyczce IgM
 • Serologia kiły (VDRL)
 • Toksoplazmoza - panel (IgG, IgM)
 • Cytologia szyjki macicy

Lekarz powinien zalecić również zażywanie witamin, kwasu foliowego oraz kwasu DHA.

Bardzo częstą praktyką jest wydawanie standardów opieki okołoporodowej, oraz (ze względu na długi czas oczekiwania na termin) wystawianie skierowania na pierwsze badania prenatalne. Te ostatnie nie są obowiązkowe oraz standardowe, więc jeżeli nam na nich zależy, a serdecznie je polecamy, ponieważ w przypadku co poniektórych chorób, jest możliwość wyeliminowania ich jeszcze w czasie życia płodowego, to warto o nie poprosić samodzielnie.

Oprócz merytoryki, ważne jest także podejście samego lekarza do pacjentki. Jeżeli na zadawane przez Was pytania ginekolog odpowiada niechętnie, z politowaniem, bądź czujecie się ignorowane i zbywane, nie warto kontynuować prowadzenia ciąży u takiego lekarza. Ciąża to szczególny czas i wymagajmy od naszego ginekologa szczególnego traktowania i empatii.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat