Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Pielęgnacja

Pierwsza kąpiel maluszka

Artykuł

Pierwsza kąpiel powinna być niesamowitym i pięknym przeżyciem nie tylko dla maluszka, ale i dla jego rodziców.

Pierwsza kapiel maluszka
Autor: pixabay.com

Nie ma jakiegoś ściśle określonego momentu, kiedy należy wykąpać noworodka. Często dzieje się to już w szpitalu, ale jeżeli tak się nie stanie nie warto odwlekać tego momentu po powrocie do domu.

Dziecko powinno być kąpane ok. 2-3 razy w tygodniu, najlepiej w porze wieczornej (dla dziecka stanie się to rytuałem i oznaką, że zbliża się pora spania). Kąpiel dla noworodka ma przede wszystkim działanie odprężające (choć wiele maluchów reaguje na początku płaczem). Przed kąpielą warto nagrzać pomieszczenie do ok. 24 stopni C. Dziecko można kąpać w łazience lub w pokoju w wanience. Dobrze, aby woda, którą umyty będzie noworodek została przegotowana (szczególnie gdy jest chlorowana) i miała temperaturę ok. 37 stopni C. Nie trzeba wlewać dużo wody, a wannę warto wyłożyć tetrowymi pieluszkami lub położyć na dno specjalną matę.

Maluszka należy powoli wkładać do wanny, trzymając go jedną ręką za pośladki, a drugą za główkę i kark. Należy też opłukać malca wodą, aby ten się do niej przyzwyczaił. Uważaj, aby woda nie dostała się do oczu i uszu. Mycie można zacząć od główki, a następnie przechodzić do niższych partii ciała. Do mycia najlepiej użyć emolientów, które działają łagodząco i nie podrażniają skóry dziecka. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 5 minut, ponieważ wysusza skórę

Po wyjęciu dziecka z wanny należy zawinąć go w ręcznik, żeby się nie wychłodziło. Po dokładnym wytarciu, dziecku należy posmarować pupę kremem przeciwko odparzeniom i założyć pieluszkę (nie za ciasno i nie za luźno) i wygodny do spania pajacyk. Trzeba też pamiętać o pielęgnacji pępka, dopóki kikut nie odpadnie.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat