Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Picie alkoholu w ciąży

Artykuł

Spożywanie alkoholu w ciąży jest niebezpieczne, niezależnie od krążących plotek. Jak się okazuje, co trzecia kobieta w wieku 18 -40 lat piła alkohol w trakcie ciąży.

Picie alkoholu w ciazy
Autor: pixabay.com

Piwo wspomaga laktację, czerwone wino zwiększa poziom żelaza i poprawia morfologię krwi, picie alkoholu zmniejsza stres ciężarnej – tego typu mity można usłyszeć na temat wpływu alkoholu w ciąży. Tymczasem badacze głośno apelują, że nawet najmniejsza dawka alkoholu może mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka w łonie matki. Nie ma znaczenia czy chodzi o kilka łyków piwa, okazjonalnego drinka czy lampkę wina – nawet niewielka ilość może odbić się na zdrowiu dziecka.

Oto kilka mitów na temat picia alkoholu w ciąży:

  1. Jeden łyczek nie zaszkodzi – trudno jest dokładnie określić, jaka ilość alkoholu może zaszkodzić, dlatego przez dziewięć najbliższych miesięcy lepiej zachować abstynencję.
  2. Czerwone wino poprawia trawienie – wino to alkohol i może działać równie toksycznie tak jak wódka.
  3. Picie alkoholu w ciąży nie niesie ze sobą ryzyka poronienia, albo wczesnego porodu – prawda jest taka, że pijące kobiety zwiększają to ryzyko. U przyszłych matek, które spożywały alkohol, trzy razy częściej występowało poronienie lub urodzenie martwego płodu.
  4. Picie alkoholu może zaszkodzić tylko w pierwszym trymestrze ciąży – w pierwszym okresie rozwoju najłatwiej jest o uszkodzenia płodu, ale alkohol może mieć szkodliwy wpływ na dziecko na każdym etapie jego rozwoju.
  5. Łożysko chroni dziecko przed alkoholem wypitym przez matkę – każda, nawet niewielka dawka alkoholu wypita przez ciężarną przenika przez łożysko; wystarczy pół godziny, by stężenie alkoholu we krwi dziecka było takie samo jak we krwi matki.
  6. Piwo bezalkoholowe jest bezpieczne – piwo bezalkoholowe również może zawierać alkohol (0.4 – 0.5%), dlatego też nie jest całkowicie bezpiecznym rozwiązaniem.
  7. FAS (Płodowy Zespół Alkoholowy) dotyczy tylko patologicznych środowisk – te zaburzenia zdarzają się w każdym środowisku, niezależnie od statusu społecznego czy warunków życia – przyczynia się do tego picie alkoholu w okresie ciąży. Smutna prawda jest taka, że w Polsce rodzi się więcej dzieci z FAS niż z zespołem Downa.

Alkohol pity przez matkę w ciąży może powodować u dziecka: niską wagę urodzeniową, obniżenie odporności, opóźnienie wzrostu, deformację ciała i twarzy, małogłowie, trudności w zapamiętywaniu, myśleniu, przetwarzaniu informacji, jąkanie się lub problemy z artykulacją, trudności w utrzymaniu równowagi (dziecko może mieć problem ze skakaniem na jednej nodze, schodzeniem i wchodzeniem po schodach, a jego ruchy mogą być nieskoordynowane), niezdolność do rozwiązywania problemów, trudności w radzeniu sobie w sytuacjach społecznych, nieumiejętność rozporządzania pieniędzmi i czasem, przymus głośnego mówienia i powtarzania po innych, zmienność nastrojów, nadpobudliwość i impulsywność, problemy z koncentracją uwagi i myśleniem abstrakcyjnym, problemy z sercem, nerkami, wzrokiem i słuchem, brak uczenia się na błędach (dziecko nie wyciąga wniosków z poprzednich zachowań) i przewidywania konsekwencji swoich zachowań, konieczność kontroli i nadzoru dorosłych.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat