Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Literatura

"Pan Barnaba i zagadkowa hipoteza" - recenzja

Artykuł

Nastolatek i gadający kot? Dajcie się porwać tej opowieści, gdzie liczby pierwsze doprowadzają do obłędu najtęższe umysły.

Pan barnaba zagadkowa hipoteza
Autor: Materiały prasowe

Matematyka jest królową nauk i to właśnie na niej oparty jest rozwój ludzkości. Zresztą bez podstaw matematyki nasze życie byłoby naprawdę bardzo skomplikowane. I choć dzieciaki nie zawsze przepadają za równaniami oraz zawiłościami geometrii, to Katarzyna Kalista postanowiła zaryzykować i motorem powieści przygodowej dla dzieci uczyniła tajemniczą hipotezę matematyczną. Hipoteza Riemanna to niezła gratka dla naukowców, gdyż jej udowodnienie jest gwarancją chwały, a milion dolarów nagrody również dopinguje do nadludzkiego wysiłku.

Jeśli w tej chwili powiedzieliście do siebie „matematyka to nie moja bajka, więc to nie jest książka dla mnie”, zapomnijcie o tym jak najszybciej. Siła tej opowieści tkwi bowiem w nietuzinkowych bohaterach. O ile Antek jest całkiem typowym nastolatkiem, który po zmianie szkoły zmaga się z problemem akceptacji nowego środowiska, to drugi element tego tandemu wymyka się wszystkim regułom. Barnaba nie jest bowiem zwykłym kotem. Ten przedstawiciel kociej rasy, w przeciwieństwie do swoich kocich przyjaciół, obdarzony jest darem mowy, a do tego nie przepada za dziećmi i nie znosi głaskania po grzbiecie. Jest cyniczny, apodyktyczny i przemądrzały, a przez to niezwykle irytujący. Los zmusza Antka i Barnabę do współdziałania, by dowód zagadkowej hipotezy został opublikowany i nie trafił wcześniej w niepowołane ręce. Czy temu oryginalnemu i niesfornemu duetowi uda się przechytrzyć wroga i sprawić, by cała chwała przypadła właściwym naukowcom?

Książka Katarzyny Kalisty świetnie łączy w sobie powieść przygodową z wątkami obyczajowymi. Mamy tu bowiem nastolatka zmagającego się z problemami dnia codziennego, dla którego odskocznią staje się świat gier i internetu. Z tego marazmu wyciąga go misja, którą postawił przed nim koci przybysz z Ameryki. Wielką zaletą tej opowieści jest spora doza humoru. Mistrzem drugiego planu jest tu dziadek chłopca Apolinary Łomicki, który uwielbia koniak, szachy, a do tego rozumie więcej, niż wydaje się domownikom. Jeśli dodamy do tego kota zafascynowanego technologią (zwłaszcza grą, gdzie można łapać myszy) to okaże się, że wątki humorystyczne zajmują tutaj sporo miejsca. Autorka postawiła także na delikatny wątek romansowy, bo nowa koleżanka Jagienka sprawia, że Antek w końcu zaczyna otwierać się na nowych znajomych. Okazuje się, że przyjaźń i wsparcie jest największą wartością w życiu każdego człowieka, nie tylko tego młodego.

„Pan Barnaba i zagadkowa hipoteza” to lekka lektura na zbliżające się wakacje. Mogłoby się wydawać, że mówiący kot, który chwali się znajomością z Marią Skłodowską-Curie, czy Galileuszem nie może zostać bohaterem literatury młodzieżowej. To nieprawda! Antek i Barnaba stanowią świetny tandem i mogą się od siebie wiele nauczyć. Tylko czy ta znajomość przetrwa? A może Barnaba wróci do Ameryki? Liczę na kolejne tomy. Ciekawe czy następna zagadka będzie również związana z matematyką, a może Katarzyna Kalista postawi na inne dziedziny nauki? Tymczasem zapraszam do klimatycznego Krakowa, gdzie w rzęsistym deszczu można rozprawiać o liczbach pierwszych.

Katarzyna Kalista, "Pan Barnaba i zagadkowa hipoteza", Warszawa, Wydawnictwo Czarna Owca, 2021

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat