Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Zdrowie

Otyły niemowlak

Artykuł

Młodzi rodzice na początku popełniają wiele błędów. Myśląc, że troszczą się i dbają o swoją pociechę tak naprawdę im szkodzą.

Otyly niemowlak
Autor: kochanamama.pl

Przekarmianie dziecka jest jednym z tych błędów. Chociaż fałdki wyglądają uroczo, nie zawsze są oznaką zdrowia. Od najmłodszych chwil warto uczyć maluszka prawidłowych nawyków żywieniowych, które mają wielki wpływ na jego zdrowie.

Otyłość w wieku niemowlęcym naraża dziecko na otyłość w późniejszym wieku i związane z tym zagrożenia, takie jak choroby układu krążenia, miażdżyca czy nadciśnienie. Otyłe dzieci są także bardziej narażone na cukrzycę, która również prowadzi do wielu groźnych powikłań. Otyłość może stwierdzić pediatra na podstawie pomiarów wagi malca i jego wzrostu, które zostają naniesione na siatki centylowe. Prawidłowe wyniki mieszczą się pomiędzy 25. a 75. centylem.

Za otyłość odpowiedzialne są czynniki zewnętrzne, czyli przede wszystkim dieta. Pojemność pustego żołądka niemowlęcia wynosi mniej więcej 50-100 ml. Dlatego też rodzice nie powinni podawać większej ilości pokarmu. Nieprawidłowe przyrządzanie mieszanki, dosładzanie posiłków i napojów oraz systematyczne przekarmianie we wczesnym dzieciństwie to najczęstsze przyczyny, które są przyczyną nadwagi i otyłości.

Czym grozi nadwaga u niemowląt?

  • problemami z utrzymaniem prawidłowej wagi w przyszłości;
  • problemami rozwojowymi;
  • nadciśnieniem tętniczym;
  • podwyższonym stężeniem cholesterolu i trójglicerydów;
  • zwiększonym ryzykiem zachorowania na cukrzycę;
  • opóźnieniem w nabywaniu różnych umiejętności, np. raczkowanie czy chodzenie;
  • wyższą podatnością na infekcje dróg oddechowych.
Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat