Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Literatura

„Ortografia – twardy orzech, ale każdy zgryźć go może” – recenzja

Artykuł

W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie, sowa uczy latać sówki, do mrowiska idą mrówki, czyli o ortografii pół żartem, pół serio.

Ortografia twardy orzech
Autor: Materiały prasowe

Ortografia to zmora prawie każdego ucznia. Niezliczone reguły, mnóstwo wyjątków od każdej z nich i ogromna ilość słów, których pisowni nie da się wyjaśnić – to codzienność każdego, kto poznaje nasz ojczysty język. Niestety, ale wieloznaczność niektórych słów i różnice w odmianie nie pozwalają na to, aby w pełni móc polegać na programach tekstowych poprawiających pisownię. Wszakże zarówno „wieżę” jak i „wierzę” są poprawne, jednak każde z nich jest inną częścią mowy i ma inne znaczenie.

Niektórzy uważają, że ortografia to coś niepotrzebnego; zbędny balast , jednak twierdzenie to jest błędne. Znajomość reguł rządzących naszym językiem nie tylko świadczy o szacunku do ojczyzny, tradycji i kultury, ale przede wszystkim pozwala na płynniejsze i szybsze tworzenie tekstów; na poprawne tworzenie pism z zachowaniem zasad logiki oraz, co najważniejsze, ułatwia odbiór tekstu i jego zrozumienie.

Ja, na szczęście, nigdy nie miałam problemów z ortografią, gdyż pisownię wyrazów po prostu zapamiętywałam i nie musiałam uczyć się reguł na pamięć. Moje trudności zaczęły się wtedy, gdy… zostałam panią od polskiego. Okazało się, że problematyczne jest nie tylko nauczenie dzieci zasad poprawnej pisowni, ale i uświadomienie im, jak ważna może okazać się ta umiejętność w przyszłości. Myślę, że wspaniałą pomocą zarówno dla młodszych dzieci, jak i ich nauczycieli i rodziców może być książka Elizy Piotrowskiej.

„Ortografia – twardy orzech, ale każdy zgryźć go może” została podzielona na 10 rozdziałów. Każdy z nich omawia inne zasady pisowni. Znajdziemy tu nie tylko pisownię wyrazów z „u”, „ó”, „h”, „ch”, „rz” i „ż”, wielką i małą literą, ale także pisownię z „nie” oraz zapis zmiękczeń. W tej niepozornej książeczce znajdziemy mnóstwo rymowanek, które pomogą w zapamiętaniu reguł rządzących polską ortografią. Rymy i zabawy słowem sprzyjają efektywniejszej nauce i sprawiają, że trudne zasady są łatwiej przyswajalne. Oprócz reguł znajdziemy tu rebusy, krzyżówki i zagadki, które pomogą w utrwaleniu wiedzy.

Wielkim atutem publikacji jest jej przejrzystość. Materiał został podzielony nie tylko pod względem zasad pisowni, ale i pod względem trudności – na początku poznajemy najłatwiejsze reguły, a kończymy na najtrudniejszych łącznie z odmianą końcówek. Warto dodać, że każdy rozdział zawiera mini podsumowanie w formie krótkich zdań. Całość doskonale uzupełniają ilustracje, które są dopasowane do tekstu, a także ułatwiają jego odbiór i zapamiętanie.

„Ortografia – twardy orzech, ale każdy zgryźć go może” to książka, przy której nie ma czasu na nudę. To naprawdę doskonała pozycja dla dzieci, które zaczynają swoją przygodę z ortografią. Jestem przekonana, że dzięki niej nie zniechęcą się do nauki i z przyjemnością zaczną poznawać tajniki języka polskiego. Polecam!

Eliza Piotrowska, „Ortografia – twardy orzech, ale każdy zgryźć go może”, Nasza Księgarnia, Warszawa, 2021.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat