Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Pielęgnacja

Opieka nad noworodkiem

Artykuł

Praktyczne porady obejmujące opiekę nad noworodkiem.

Opieka nad noworodkiem
Autor: pixabay.com

Przewijanie

Przed rozpoczęciem przewijania trzeba przygotować potrzebne akcesoria: nową pieluszkę, myjkę, letnią wodę, krem/zasypkę oraz ręcznik. Nigdy nie należy spuszczać dziecka z oczu, gdy leży rozebrane na komodzie do przewijania.

  1. Kładziemy dziecko przed sobą i rozbieramy je do połowy.
  2. Wilgotną myjką wycieramy pupę dziecka. U dziewczynek zawsze w kierunku od przodu do tyłu. U chłopców ważne jest aby dokładnie umyć mosznę. Następnie osuszamy pupę i narządy płciowe dziecka miękkim ręcznikiem.
  3. Wsuwamy prawą dłoń pod lewe udo niemowlęcia, chwytamy prawe udo i unosimy lekko obie nóżki na przedramieniu. Lewą ręką podsuwamy nową pieluszkę pod pośladki i kładziemy na niej dziecko.
  4. Zawinięte do środka falbanki służą do ochrony przed wypływem zawartości pieluchy. Następnie zapinamy rzepy tak, aby delikatnie przylegały do małego ciałka.

W pierwszych tygodniach przewijania dobrze jest wykonywać tą czynność szybko, tak aby dziecko nie zmarzło. Później jednak, jeśli jest to możliwe, powinniśmy pozwolić nacieszyć się dziecku swobodnymi ruchami nóżek zanim założymy pieluszkę.

Kąpiel

Należy pamiętać, że każda kąpiel niszczy delikatną skórę dziecka. Dawniej kąpano dziecko codziennie, zważając na to, aby woda nie przedostała się do uszu. Aktualnie zaleca się nieco odmienne postępowanie. Im mniej kąpieli, tym zdrowiej. Niektóre położne radzą, żeby w ciągu pierwszych dziesięciu dni nie kąpać dziecka wcale.

Podczas kąpieli bardzo ważny jest stabilny chwyt dorosłego. Lewą/prawą ręką chwytamy noworodka tak, aby jego główka oparta była na przedramieniu. Drugą dłonią przytrzymujemy pupę. Zanurzając dziecko, powinniśmy to robić stopniowo i delikatnie. Omywanie ciałka powinno odbywać się z czułością. Po kąpieli należy osuszyć skórę i zastosować oliwkę lub balsam.

Pielęgnacja paznokci

W pierwszych dniach po porodzie nie powinno się obcinać paznokci. Są one zbyt miękkie i łatwo można je naderwać. Później używa się specjalnych nożyczek do paznokci, o lekko zaokrąglonych końcach i o cienkich ostrzach. Najlepszym momentem na obcinanie dziecku paznokci jest pora snu.

Należy pamiętać, że malutkie ciałko niemowlęcia wymaga nadzwyczajnej troski i ostrożności. Odpowiednia higiena jest obowiązkiem.

Źródło: Ciąża i poród, Birgit Gebauer-Sesterhenn, Dr med. Thomas Villinger, Wydawnictwo Olesiejuk Sp. z o.o., 2008

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat