Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Zdrowie

Obrzezanie niemowlaka

Artykuł

Zabieg obrzezania jest tematem kontrowersyjnym. Na całym świecie ma tyle samo zwolenników, jak i przeciwników.

Obrzezanie niemowlaka
Autor: pixabay.com

W niektórych religiach ma charakter sakralny, jednak bardziej zalecany jest ze względów higienicznych i zdrowotnych. Niektórzy twierdzą, że obrzezanie jest bestialskim aktem, pozbawionym sensu. Inni zaś uważają, że niezbędny do utrzymywania higieny.

Obrzezanie chłopców

W wielu krajach, usunięcie napletka określa przynależność plemienną, zwiększeniu płodności i co najważniejsze: uczynieniu z chłopca mężczyzny. U niektórych plemion rytuały towarzyszące temu zabiegowi symbolizują przechodzenie z dzieciństwa do męskości. Wśród społeczności żydowskiej wykonuje się go w ósmym dniu po urodzeniu, na Półwyspie Arabskim w dniu siódmym, 14 lub 21, a na wyspie Flores w wieku 20-30 lat. Obcięty napletek uważany jest za magiczny. Może być spalony (Australia, Salwador), grzebany w ziemi (plemiona Kafrów, Kikuju), umieszczony w wodzie (Kubu z Sumatry), dawany do zjedzenia krowie (Hora z Madagaskaru) lub suszony, potem noszony na szyi przez siostrę obrzezanego (Arunta).

Najrozsądniejszym wytłumaczeniem obrzezania jest odpowiednia higiena intymna chłopców, a później mężczyzn. Amerykańscy lekarze twierdzą, że obrzezani chłopcy w przyszłości rzadziej chorują na kiłę i rzeżączkę, a ich partnerki sporadycznie zmagają się z rakiem szyjki macicy. Wiąże się to z tym, że obrzezanie zmniejsza ryzyko infekcji. W napletku, który bardzo łatwo ulega rozmaitym zakażeniom, znajduje się bardzo mało keratyny, a więc nie może on być skuteczną barierą dla wirusów. Dlatego też według specjalistów, napletek powinien być usuwany.

Obrzezanie dziewczynek

Jeśli chodzi o obrzezanie małych dziewczynek, sprawa jest zdecydowanie bardziej kontrowersyjna. Nie ma tutaj żadnego usprawiedliwienia oraz tłumaczenia higieną. Bez dyskusji jest to bestialski zabieg, mający na celu zaspokojenie męskiej próżności. Zwolennicy tego barbarzyństwa usprawiedliwiają się tym, że to nierozłączny element ich kultury i religii (islam).

Około 130 milionów dziewcząt w 28 krajach Afryki i Azji jest poddawanych zabiegowi wycięcia łechtaczki. Przeprowadzany jest w prymitywnych warunkach, bez żadnego znieczulenia, ostrym przedmiotem (nawet niekoniecznie nożem), a krwotok, który jest jego skutkiem bardzo trudno zatamować. Na ranę przykłada się gnijące rośliny, a niekiedy nawet zwierzęce odchody! Do najczęstszych powikłań należą: nerwiak w okolicy łechtaczki wywołujący silne bóle, blizny zwężające krocze i utrudniające w przyszłości poród. Bardzo często zabieg ten kończy się śmiercią dziewczynki.

Źródłem obrzezania kobiet jest przekonanie, że odczuwanie przyjemności seksualnej to przejaw zdrady małżeńskiej, chociaż ani Biblia czy Koran nie wspomina o tym „zabiegu”.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 4.8/5. Oceniono 2 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat