Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Zdrowie

Objawy i leczenie przeziębienia u dzieci

Artykuł

Przeziębienie u naszych pociech, chociaż najczęściej niegroźne, zawsze wywołuje nasze obawy. W tym artykule poznacie sprawdzone sposoby na powstrzymanie choroby.

Objawy leczenie przeziebienie dziecko
Autor: pixabay.com

Lepiej zapobiegać niż leczyć – jak mówi stare porzekadło, warto zacząć reagować już na pierwsze symptomy, mogące świadczyć o zbliżającej się chorobie. Nie czekajmy, aż nasze dziecko naprawdę się przeziębi. Powodem do działania jest już chociażby zmarznięcie dziecka lub jego kontakt z chorą osobą – na przykład w przedszkolu, szkole lub z kimś z rodziny. W celu zapobieżenia rozwojowi choroby warto najpierw podawać dziecku posiłki i napary bogate w witaminę C. Jeżeli dziecko wychłodziło się na spacerze, koniecznie okryjcie je ciepłym kocem tak, by nie odczuwało już przejmującego zimna.

W jaki sposób rozpoznać pierwsze objawy przeziębienia? Najtrudniej jest w przypadku najmłodszych dzieci do 1. roku życia. Zwróćcie uwagę na jego oddech. Słyszalne oddychanie noskiem, sapka, furkotanie powinny was zaniepokoić. Następny symptom to problem z ssaniem piersi z uwagi na kłopoty z oddychaniem. Dzieci w wieku do 2 lat z powodu delikatnego układu odpornościowego już na samym początku choroby mają katar, często także kaszel i problemy w oddychaniu. Jeżeli usłyszycie charakterystyczne świszczenie, koniecznie musicie iść z maleństwem do lekarza. Pociechy do 4. roku życia w momencie ataku przeziębienia dostają kataru, a na skutek osłabienia nie chcą chodzić i wolą być noszone przez rodziców na rękach. Powyżej 4. roku życia dziecko samo powinno zaalarmować, gdy coś zacznie się dziać w jego organizmie. Mimo to warto obserwować, czy występują pierwsze objawy, na przykład w postaci zmniejszonego apetytu.

Rodzice najczęściej nie chcą faszerować swoich maluchów lekami. W takim przypadku najlepsze są naturalne metody. Katarek i sapkę możecie zwalczać za pomocą roztworu wody morskiej. Trzy razy dziennie należy wkraplać wodę do noska i następnie oczyścić go z wykorzystaniem chusteczki higienicznej. Dobrym pomysłem jest także maść majerankowa, która posłuży wam do smarowania okolic noska, powyżej górnej wargi. Na ból mięśni najlepsza jest ciepła kąpiel, a także napotny napar z lipy lub czarnego bzu. Przygotujecie go zalewając łyżkę suszu kubkiem wrzątku. Następnie przykryjcie naczynie pokrywką na około 15 minut i odcedźcie. Gdy dziecko jest osłabione, świetne są babcine sposoby radzenia sobie z przeziębieniem. Ugotujcie dla pociechy rosołek i podawajcie posiłki bogate w witaminę C. Do herbatek ziołowych i ciepłych napojów możecie dodawać także miód lipowy i sok malinowy. Maluchom zaleca się także picie naparu z owoców róży, przygotowywanego tak samo, jak te z czarnego bzu czy lipy.

Zdrowie naszych dzieci jest najważniejsze, dlatego gdy objawy nie ustępują lub choroba się pogłębia, musicie iść z pociechą do pediatry. Leczenie za pomocą domowych sposobów jest dobre w przypadku przeziębienia, gdy temperatura dziecka nie sięga powyżej 37,5 stopni i nie występują niepokojące objawy. W innym przypadku wizyta u lekarza jest konieczna.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat