Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Ciąża » Płeć dziecka

O kolorach słów kilka

Artykuł

Róż zarezerwowany był dla dziewczynek, niebieski zaś dla chłopców. Skąd taki podział i dlaczego tak został przyjęty przez społeczeństwo?

Rączka niemowlaka
Autor: pixabay.com

Niebieski – symbolika koloru

Ten kolor zawsze oznaczał się ekskluzywnością i niedostępnością. Wszystko z powodu tego, że uzyskanie takiego odcienia było niezwykle kosztowne. Do tego potrzebny był kamień lapis lazuli, który ceniony był na równi ze złotem. W zamierzchłych czasach, niebieski symbolizował macierzyństwo i całkowite oddanie dzieciom. Dlatego też utarł się zwyczaj, że panna młoda w dniu ślubu powinna mieć na sobie coś niebieskiego.

Różowy – znaczenie koloru

Obecnie ten kolor przysługuje dziewczynkom, ale dawniej na różowo ubierani byli mali chłopcy. Według chrześcijańskiej tradycji taka barwa zarezerwowana była dla dzieci płci męskiej, gdyż na obrazach mały Jezus ubrany był w szaty w tym kolorze. W niebieski zaś ubierano dziewczynki, ponieważ ubiór Matki Boskiej był w tej tonacji.

Dawna symbolika koloru dziecięcego

Dawno temu nowonarodzone dzieci ubierano na biało, bez znaczenia na płeć. Wszystko dlatego, że biel symbolizuje niewinność, nowy początek i czystość. Nowo narodzonego synka Słowianie owijali w białą koszulę ojca, a dziewczynkę w koszulę noszoną przez mamę. By podkreślić płeć używano natomiast np. nakryć głowy.

Współczesne znaczenie kolorów

Zmiana została dokonana przez projektantów w latach 40-tych ubiegłego wieku. Swoją decyzję argumentowali w ten sposób, że kolor czerwony i pochodzący od niego róż bardziej pasują do kobiet. Ich argumentację potwierdzają badania, z których wynika, że kobiety są bardziej wrażliwe na te kolory, zaś dziewczynki, gdy mają do wyboru przedmioty w różnych barwach, najchętniej sięgają po te w odcieniach różu. Podobno takie uwarunkowania mamy zapisane w genach.

Klaudia Kwiatkowska

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat