Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Prawo

Nowy wymiar urlopu macierzyńskiego i opiekuńczego

Artykuł

Nowa dyrektywa unijna wymusza na państwach członkowskich wprowadzenie zmian w ilości tygodni przypadających na urlop macierzyńskich i dni na urlop opiekuńczy.

Ochrona prawna pracownice w ciazy
Autor: pixabay.com

Już za dwa lata zmieni się wymiar urlopu macierzyńskiego i opiekuńczego. Zamiast 20 tygodni urlopu macierzyńskiego i tygodni przewidzianych na urlop rodzicielski, matkom przysługiwać będzie tylko 9 miesięcy wolnego od wykonywania obowiązków zawodowych. Ma to zmotywować kobiety do większej aktywności na rynku pracy i zwiększyć szanse na ich poporodowe zatrudnienie. 4 miesiące zarezerwowane będą dla ojców. Jeśli jakiś tatuś nie będzie chciał wykorzystać przysługujących mu tygodni na opiekę nad dzieckiem, urlop przepadnie. Unijna dyrektywa proponuje także ustanowienie 5 dni urlopu opiekuńczego rocznie, z którego będzie mógł skorzystać każdy rodzic. Mimo absencji w pracy, ojcom i matkom zostanie wtedy wypłacona równowartość zasiłku chorobowego. Bruksela chce zobligować ponadto państwa członkowskie do tego, aby dołożyły wszelkich starań do tego, aby urlopy rodzicielskie były płatne. Polska musiałaby więc wtedy wydłużyć płatne urlopy albo płacić za część urlopu wychowawczego. Gdy przepisy unijne wejdą w życie, matki w Polsce będą mogły wykorzystywać 20 tygodni urlopu macierzyńskiego plus 4 miesiące rodzicielskiego.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat