Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Zdrowie

Noworodek przy zwierzętach

Artykuł

Przywitałaś na świecie nowego członka rodziny, po porodzie czeka was powrót do domu. Z jednej strony nie możesz się doczekać, ale z drugiej odczuwasz niepokój, gdyż zastanawiasz się, jak twój zwierzęcy pupil zareaguje na noworodka.

Male dziecko zwierze
Autor: pixabay.com

Przede wszystkim nie powinnaś martwić się na zapas. Jeżeli będziesz przestrzegać kilku zasad, wspólne mieszkanie noworodka ze zwierzęciem pod jednym dachem nie tylko będzie bezproblemowe, ale wręcz pozytywnie wpłynie na dziecko. Naukowcy i lekarze twierdzą, że dzieci wychowujące się razem z psami czy kotami lepiej się rozwijają i nie mają problemów z alergią. Poza tym powszechnie wiadomo, że mruczenie kota ma terapeutyczne właściwości. Nie oznacza to jednak, że obecnością zwierząt można w ogóle się nie przejmować.

Trzymaj się kilku ważnych zasad, a wspólne mieszkanie dziecka i futrzaka będzie idealne:

  • Nigdy nie zostawiaj dziecka sam na sam z psem lub kotem.
  • Bądź szczególnie czujna, jeśli zwierzę jest agresywne lub okazywało kiedyś agresję.
  • Jeżeli od jakiegoś czasu stoi w mieszkaniu łóżeczko dla dziecka, oswój z nim psa lub kota, ale nigdy nie pozwalaj na wskakiwanie do środka czy zabawę przedmiotami dziecka.
  • Zadbaj, aby zwierzęta były czyste, odrobaczone i zdrowe.
  • Zachowuj higienę (nie chodzi o sterylność pomieszczeń, ale o regularne sprzątanie kuwety, sprzątanie sierści, pranie posłania psa itp.).
  • Nie pozwalaj na lizanie noworodka - szorstki język zwierzęcia nie będzie przyjemną pieszczotą dla maluszka.
  • Miej ograniczone zaufanie do futrzaka - nigdy nie wiesz, jak zareaguje, gdy dziecko zapłacze, machnie nagle rączką, pociągnie za wąsy itd.

Bardzo ważne jest, abyś nie zaniedbywała zwierzaka, dlatego też często go głaszcz i baw się z nim, by nie poczuło się zaniedbane i odtrącone. Pozwól na powąchanie noworodka i jego rzeczy. Zwróć też uwagę na reakcje, gdy bierzesz noworodka na ręce - czy jest to obojętność, czy pojawiają się jakieś oznaki wrogości (warczenie, stroszenie sierści itp.). Pod żadnym pozorem nie zezwalaj na szczekanie czy też warczenie na dziecko!

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat