Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Rodzicielstwo

Noszenie malucha na rękach

Artykuł

„Nie noś tyle na rękach, bo go przyzwyczaisz i nie będziesz miała życia”. Czyż tak nie mawiały nasze babcie i mamy?

Noszenie malucha na rekach
Autor: pixabay.com

Ludzki gatunek należy do ssaków, które trzeba nosić. Noszenie nie jest jakimś wymysłem czy kaprysem, ale mechanizmem ewolucyjnym, który umożliwia przetrwanie; czymś wpisanym w naszą naturę. Małe ssaki (w tym ludzie) przychodzą na świat jako bezbronne istotki i aby przetrwać, potrzebują opieki rodzica. Poszukują jego bliskości i krzyczą, kiedy się je odseparuje. W ramionach mamy czy taty dzieci czują się bezpieczne, uspokajają się. Dodatkowo, noworodki przychodzą na świat wyposażone w odruchy, które wskazują na ich przystosowanie do bycia noszonym. Chodzi oczywiście o odruch chwytny i odruch zaciskania ud i rączek.

Dlatego też, kiedy ktoś postronny usiłuje wmówić wam, że noszeniem rozpieściliście dziecko, możecie to włożyć między bajki – noszenie jest czymś naturalnym.

Noszenie ma dla malucha wiele korzyści. Po pierwsze wspomaga jego odporność, ponieważ dzięki kontaktowi z mamą, niemowlętom spada poziom białek prozapalnych w organizmie. Po drugie dziecko, które jest zapewne noszone przez wielu członków rodziny, ma okazję do poznawania świata – wie, że ręce siostry są pulchne, a taty szorstkie. Dzięki noszeniu dziecko poznaje swoje otoczenie; aktywnie bierze udział w codziennym funkcjonowaniu domu.

Oczywiście ciągłe noszenie malucha na rękach jest dość uciążliwe, dlatego też dobrze jest zainwestować w chustę. Chusta zbliża do warunków, jakie dziecko miało w brzuchu mamy: jest tam ciepło, ciasno, otulająco i bezpieczne; ponadto dziecko czuje zapach mamy i słyszy jej bicie serca.

Drogie mamy – nie rezygnujcie z noszenia! Nosząc dziecko zapewniamy mu bliskość i miłość, a zapewnienie tych uczuć w dzieciństwie to lepszy start w dorosłym życiu.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat