Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Literatura

„Niemożliwi detektywi. Trefny nauczyciel” – recenzja

Artykuł

Jeśli jesteście miłośnikami literatury kryminalnej, to macie dużo szczęścia. Gatunek ten jest obecnie popularny jak chyba nigdy wcześniej.

Niemozliwi trefny nauczyciel
Autor: Materiały prasowe

Autorzy wręcz prześcigają się w tworzeniu trzymających w napięciu historii.

Choć wydaje się, że powieści detektywistyczne dedykowane są głównie dorosłym, to jednak coraz silniej szturmują one także literaturę dziecięcą. Jedną z moich pierwszych książek o tej tematyce był (czytany już lata temu…) „Uwaga! Czarny parasol”. Emocje towarzyszące lekturze pamiętam do dziś.

Teraz w moje ręce wpadli „Niemożliwi detektywi”. Jest to książeczka dla dzieci, która ma potencjał do stania się pierwszą ważną powieścią detektywistyczną w życiu naszych podopiecznych. Recenzując książkę Patrycji Zarawskiej starałam się pamiętać, że czytelniczką byłam ja, a przecież zdecydowanie nie jestem w grupie docelowej odbiorców tej pozycji. Myślę jednak, że młodszym czytelnikom książka także może przypaść do gustu.

„Niemożliwi detektywi. Trefny nauczyciel” to opowieść o tym, jak trójka dzieci z jednej klasy (które do tej pory niewiele ze sobą łączyło) przez przypadek znajduje się w samym środku akcji. Podejrzany mężczyzna, podający się za nauczyciela, wyraźnie szuka czegoś w ich klasie. Dzieci muszą wykazać się sprytem i zimną krwią, aby poradzić sobie z tajemniczym intruzem.

Tym, co przede wszystkim zwróciło moją uwagę podczas lektury, było to, że historia została naprawdę dobrze napisana - prosto, ale nie banalnie, z jasnym ciągiem przyczynowo - skutkowym. Akcja nie jest nadmiernie spłycona, nie ma też przeskoków i wielu „cudownych” wydarzeń, które sprawiają, że problemy właściwie rozwiązują się same. „Trefny nauczyciel” zbudowany został tak, aby rozbudzić i utrzymać zainteresowanie młodego czytelnika, pozwolić mu przeżyć tę przygodę, a także zamknąć tę historię – dostarczając przekonującego rozwiązania. Patrycja Zarawska nie zaniedbała właściwie żadnego elementu – bohaterowie dają się lubić, książka nie jest przekombinowana, z zainteresowaniem śledzi się kolejne wydarzenia. Na uwagę zasługują także ilustracje Tomasza Minkiewicza. Idealnie uzupełniają tę historię i ożywiają bohaterów.

„Niemożliwi detektywi. Trefny nauczyciel” to książka, która idealnie sprawdzi się jako wakacyjna lektura. A jeśli wakacje to jednak czas mało sprzyjający sięganiu po książki, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby powrócić do niej na początku września. W końcu ta historia udowadnia, że w szkole może wydarzyć się coś niesamowitego.

Przy okazji – historia trójki bohaterów może być też dobrą bazą do rozmowy ze swoją pociechą. Tajemniczy dorosły pojawia się w szkole – jak byś zareagował, młody czytelniku?

Patrycja Zarawska „Niemożliwi detektywi. Trefny nauczyciel”, Grupa Wydawnicza Foksal

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat