Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Literatura

„Niedźwiedź w wielkim mieście” – recenzja

Artykuł

Oto bajka, która w nieco przewrotny sposób opowie o tym, że wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej...

Niedzwiedz w wielkim miejsce
Autor: Materiały prasowe

Niedźwiedź, obudzony z zimowego snu, ze zdumieniem odkrywa, że w lesie brakuje jego znajomych – innych zwierząt. Nigdzie nie może znaleźć lisa, borsuka czy bobra. Trochę zaniepokojony szuka odpowiedzi u jastrzębia. I okazuje się, że zwierzęta się z lasu wyprowadziły. Do miasta.

Tak zaczyna się niedługa bajka o niedźwiedziu, który zdecydował się dołączyć do swoich przyjaciół. Bajka z pewnością skierowana jest do młodych odbiorców, przez co ma mocno ograniczoną warstwę tekstową, ale z pewnością nie nazwałabym jej płytką opowiastką. To w gruncie rzeczy mądra opowieść, która trochę wymknęła mi się jednokierunkowej interpretacji.

Dlaczego? Poznając losy zwierzątek w mieście, najpierw skupiona byłam na tym, jak duży jest kontrast między życiem między ludźmi a ich naturalnym środowiskiem. Jeśli chcą pozostać anonimowe, to nie mogą zachowywać się w typowy dla siebie sposób. Później przyjrzałam się relacji między zwierzętami. Dość łatwo przenieść to na grunt dziecięcych interakcji z grupą rówieśniczą – gdy jeden staje się trochę takim wyrzutkiem, który może zepsuć zabawę innym. No i jeszcze ten aspekt, że u innych widzi się drzazgę, a u siebie to jakoś belkę trudno dostrzec... I absolutnie nie uważam, żeby tylko tak można było o tej bajce rozmawiać – wydaje mi się wręcz, że takich odniesień można znaleźć o wiele więcej. I choć to historia zamknięta na kilkudziesięciu stronach, z miażdżącą przewagą ilustracji, jej przeczytanie i pochylenie się nad nią ma naprawdę sens.

A skoro o ilustracjach mowa... Ich autorką jest Katja Gehrmann – można więc powiedzieć, że stworzyła ona bajkę kompletną. Ilustracje zdecydowanie przyciągają uwagę, obraz towarzyszy i uzupełnia właściwie każdy kadr akcji. Nie są to ilustracje z kreską dopracowaną w disneyowskim stylu, ale idealnie pasują do tej historii i pomagają (szczególnie młodszym czytelnikom) podążać za akcją. Podobało mi się to, że w książce wykorzystano właściwie całą przestrzeń na opowiedzenie tej historii – obrazem i słowem. W ogóle całe wydanie jest urocze – twarda oprawa, dobrej jakości papier, wystarczająco duża czcionka, barwny obraz – wydaje mi się, że to książeczka, która może służyć niejednemu pokoleniu dzieci.

Jestem zaskoczona tym, że „Niedźwiedź w wielkim mieście” Katji Gehrmann okazał się właśnie taką książką. Prosta z pozoru opowieść, która niesie ze sobą coś więcej. Zwierzęta, choć mają nadane cechy ludzkie – pozostają zwierzętami (nie mają na przykład ludzkich imion). To bajka, po lekturze której warto z dzieckiem porozmawiać. Zdecydowanie polecam.

Katja Gehrmann, „Niedźwiedź w wielkim mieście”, Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2020

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat