Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Zdrowie

Najczęstsze choroby wieku dziecięcego

Artykuł

W Twoim życiu pojawiają się dzieci i nagle... Lekarza pediatrę znasz niemal tak dobrze, jak przyjaciela. Jakie choroby najczęściej dotykają dzieci?

Najczestsze choroby wieku dzieciecego
Autor: freepik

Jak wiadomo, dzieci to najczęściej chorująca grupa wśród ludzi. Dlaczego tak się dzieje? Układ odpornościowy dojrzewa przez cały okres dziecięcy - jest na tyle słaby, że z łatwością „łapie” wszelkie choroby. Z drugiej strony to właśnie sprawia, że staje się silniejszy i w późniejszych latach może bronić się przed tymi samymi czy nawet nowymi chorobami.

1. Przeziębienie i grypa

Nie jest to nic zaskakującego, wirus grypy i przeziębienia rozprzestrzenia się w szybkim tempie, a nie zarazić się nim jest naprawdę trudno. Dzieci najczęściej padają ich ofiarami. Przeziębienie przebiega w sposób łagodniejszy, grypie natomiast zwykle towarzyszy wysoka gorączka, a także nudności i wymioty. Ważne jest, aby dopilnować doleczenia infekcji w obu przypadkach.

2. Zakażenie pneumokokami

Bakterie te nazywane są inaczej dwoinkami zapalenia płuc. Zwykle atakują dzieci młodsze, do drugiego roku życia. Powodują wszelkie zakażenia układu oddechowego, jak np. zapalenie zatok, płuc czy ucha środkowego.

3. Angina

Jest to choroba zakaźna wywołana przez bakterie. Powoduje silny ból gardła, promieniujący do ucha, który utrudnia połykanie. Ponadto powiększone są migdałki, zwykle z ropnymi nalotami, a także okoliczne węzły chłonne. Chorobie towarzyszy bardzo wysoka gorączka.

4. Trzydniówka

To potoczna nazwa rumienia nagłego, wywołanego przez wirusy, który występuje zwykle między 1 a 2 rokiem życia. Charakteryzuje się wysoką gorączką trwającą ok. 3 dni, po której na ciele dziecka pojawia się bladoróżowa wysypka. Znika ona samoistnie po kilku dniach.

5. Ospa wietrzna

To wirusowa choroba zakaźna, której okres wylęgania trwa od 11 do 21 dni. Ospa wietrzna objawia się nagle, zazwyczaj gorączką i swędzącą wysypką rozrzuconą nierównomiernie na ciele. Pojawiające się początkowo różowe plamki przekształcają się w grudki, następnie w pęcherzyki wypełnione płynem, zaś te w krostki, które po zaschnięciu zmieniają się w strupki. Ważne jest, aby dziecko ich nie rozdrapywało, gdyż mogą pozostawić na ciele blizny. Okres zarażania ospą przypada na dwa dni przed pierwszymi objawami i trwa do ok. pięciu dni po pojawieniu się ostatnich wykwitów.

6. Różyczka

Najbardziej narażone na zakażenie tym wirusem są dzieci między 5 a 9 r.ż. Choroba objawia się czerwonymi plamkami lub bladoróżową, swędzącą wysypką. Towarzyszy im wysoka gorączka i powiększone węzły chłonne. Czasem jednak choroba ta przebiega bezobjawowo.

7. Odra

Choroba ta rozpoczyna się zwykle od nieżytu spojówek, nosa i gardła, pojawia się także kaszel. Następnie pojawia się wysoka gorączka i czerwone plamy z drobnymi grudkami, początkowo za uszami i na twarzy, stopniowo obejmując całe ciało. Obecne są również białe plamki na błonach śluzowych. Po kilku dniach wysypka brunatnieje, a skóra zaczyna się łuszczyć.

8. Świnka

Jest to zapalenie ślinianki przyusznej wywołane przez wirusa. Pojawia się głównie między 5 a 15 r.ż. Choroba objawia się wysoką gorączką oraz bólem po jednej lub obu stronach głowy. Może także przebiegać bezobjawowo.

9. Mononukleoza

Inaczej zwana gorączką gruczołową. To zakaźna choroba, która objawia się wysoką gorączką utrzymującą się przez miesiąc lub dłużej. Dodatkowo występują bóle głowy, utrata apetytu czy ogólne osłabienie. Charakterystyczny jest także obrzęk powiek.

10. Zakażenia rotawirusami

To kolejne szybko rozprzestrzeniające się wirusy. Powodują wymioty, biegunkę, a także gorączkę, które mogą utrzymywać się od 3 do 5 dni. Bardzo łatwo o odwodnienie.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat