Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Zdrowie

Mity dotyczące szczepień

Artykuł

Temat szczepień stał się tematem kontrowersyjnym. Fakty i mity na temat szczepień narosły wokół sporu o ich skuteczność i bezpieczeństwo.

Mity szczepienia
Autor: pixabay.com

Zdecydowana większość lekarzy jest za wykonywaniem nie tylko szczepień ochronnych (które są obowiązkowe), ale także tych dodatkowo zalecanych. Przeciwnicy uważają, że zmusza się nas do zbyt wielu szczepień, a z kolei preparaty używane do ich wykonywania mogą być groźne dla zdrowia. Specjaliści podkreślają i gwarantują, że wszystkie szczepionki podlegają restrykcyjnym badaniom, dzięki którym potencjalne zagrożenia są wykrywane i redukowane do zera.

Przeciwnicy szczepień, którzy przeważnie nie są ani lekarzami, ani farmaceutami podkreślają, że w obecnej (pozytywnej) sytuacji epidemiologicznej chorób zakaźnych podawanie tak wielu szczepionek nie ma żadnego sensu. Kolejnym ich argumentem jest rzekoma szkodliwość substancji znajdujących się w szczepionkach, a nawet ich przyczynianie się do rozwoju wielu chorób oraz występowanie niepożądanych objawów poszczepiennych.

Jednym z największych mitów jest to, że szczepionki są powodem zapadania na wiele poważnych chorób, np. cukrzyca insulinozależna, stwardnienie rozsiane, zespół Guillaina i Barrégo (GBS) czy choroby atopowe. W prowadzonych na szeroką skalę badaniach epidemiologicznych, klinicznych i laboratoryjnych dowiedziono, że nie ma żadnego związku pomiędzy szczepieniami a występowaniem wielu chorób. Z wielu badań wynika, że stan zdrowia osób cierpiących na choroby autoimmunologiczne (np. toczeń czy reumatoidalne zapalenie stawów) nie pogarsza się, a wręcz przeciwnie. Ze względu na obniżenie odporności organizmu i wzmożoną podatność na zachorowania, takim osobom zaleca się szczepienie przeciwko grypie, WZW B i przeciwko pneumokokom.

Innym popularnym mitem, że u niemowląt mogą powodować autyzm. Przeciwnicy szczepień najczęściej powołują się na pracę opublikowaną w czasopiśmie „Lancet”, w której autor Andrew Jeremy Wakefield przedstawiał powiązania szczepienia przeciwko odrze, śwince i różyczce (MMR) ze schorzeniami jelit i zaburzeniami rozwoju psychicznego, głównie z autyzmem. Pomimo, że wnioski nie zostały potwierdzone w żadnych innych badaniach, zaufanie do szczepionki zostało podważone. Magazyn „Lancet” przepraszał i publikował liczne sprostowania, ale wszystko na nic. W wielu krajach gwałtownie spadła liczba dzieci szczepionych przeciwko tym dolegliwościom.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat