Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Miesiąc poczęcia jest bardzo istotny

Artykuł

Okazuje się, że miesiąc, w którym dziecko zostało poczęte, ma ogromny wpływ nie tylko na ciążę, ale również na zdrowie noworodka.

Brzuszek ciążowy
Autor: pixa

Badania prowadzone przez 100 lat w tym obszarze zdrowia pokazują, że ogromne znaczenie ma związek między sezonem, w którym rodzi się dziecko a ryzykiem powikłań porodu oraz różnymi wskaźnikami zdrowia i sprawności intelektualnej potomstwa w jego dorosłym życiu. Wśród nich znajdują się: wzrost, zdrowie psychiczne, ryzyko chorób neurologicznych, poziom inteligencji, wykształcenie, wysokość zarobków oraz długość życia.

Powstało ok. 250 prac naukowych związanych z tematem między sezonem narodzin a ryzykiem schizofrenii. Jak się okazuje porody, które mają miejsce zimą towarzyszy znacznie więcej powikłań, jednak wyniki różnią się między poszczególnymi krajami i badanymi populacjami. Niektórzy naukowcy twierdzą, że wpływ na taki stan rzeczy mają wiek i status ekonomiczny. Matki, które zachodzą w ciążę we wczesnych latach życia, są biedne i niewyedukowane, niezamężne czy należące do mniejszości etnicznych częściej rodzą dzieci w miesiącach, które (wg naukowców) wiążą się z niekorzystnymi skutkami dla potomstwa.

Amerykańscy naukowcy wykazali pewną zależność. Kobiety, które zachodziły w ciążę w pierwszej połowie roku, najczęściej miały niższe wykształcenie, były niezamężne, paliły w czasie ciąży i należały do mniejszości etnicznych. W analizie wzięto pod uwagę palenie papierosów przez ciężarną, wykształcenie matki, stan cywilny, masę ciała kobiety przed ciążą, a także przyrost wagi w trakcie ciąży.

Jak twierdzą badacze, dzieci poczęte w maju były o 10 proc. bardziej narażone na przedwczesny poród w porównaniu z tymi, które poczęte były od czerwca do stycznia. To z kolei wiąże się z późniejszymi powikłaniami zdrowotnymi malucha, które mogą się utrzymywać przez długi czas.

Podsumowując naukowców, z ich badań wynika, że miesiąc zajścia w ciążę ma wpływ na okres i stan trwania ciąży oraz zdrowie noworodka. Jeśli planujesz ciążę w niedalekiej przyszłości, może warto zasugerować się tym, co mówią naukowcy?

Klaudia Kwiatkowska

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat