Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Rodzicielstwo

Mieć dziecko to błąd

Artykuł

Naszła mnie niedawno refleksja odnośnie poprawności językowej wyrażenia: mieć dziecko” i pojawiła się myśl, że takie połączenie słów nie jest poprawne.

Miec dziecko blad
Autor: pixabay.com

Mały homo sapiens nie jest przecież rzeczą, aby go można było posiadać. Został rodzicom powierzony i zadany. Stwierdzenie: „mam dziecko” w pewien nieświadomy dla autora takiej wypowiedzi sposób, je więc, moim zdaniem, uprzedmiotawia. Bardziej poprawnym sformułowaniem jest z pewnością: wychowuję dziecko, dbam o nie, opiekuję się. Szkoda, że nie unika się na co dzień pary słów: mieć dziecko. Szkoda, że nie zwraca się do końca uwagi na to, co się mówi. Nie można być właścicielem dziecka. Mieć można za to ogromną frajdę, dumę i radość z tego, że jest się w życiu rodzicem, bo zaiste wspaniała i godna podziwu to rola.

Czepiam się drobiazgów? Czasem tak, bo zazwyczaj to właśnie z małych fragmentów i drobnostek, powstają w świecie wielkie budowle. Te dosłowne, ale i metaforyczne. Mam też zwyczaj zwracania uwagi na zjawiska, wobec których inni często przechodzą obojętnie. Taki urok i przywilej wrażliwej, poetycko-filozoficznej duszy.

Gdy słyszę więc wyrażenie: „mam dziecko”, uśmiecham się wewnątrz z politowaniem. „Tak ci się tylko wydaje, człowieku”. Mieć dziecko to błąd. Błąd w myśleniu i błąd językowy. Prędzej czy później, każdy rodzic zda sobie z tego sprawę, bo uświadomi go kiedyś w tym temacie niespodziewanie i namacalnie samo życie…

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat