Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Karmienie

Metoda BLW - co to jest?

Artykuł

BLW, czyli Baby Led Weaning to coraz popularniejsza metoda, polegająca na samodzielnym wyborze pokarmu przez dziecko. Co jest jej głównym założeniem?

Karmienie niemowlak 8
Autor: kochanamama.pl

Czy warto ją stosować? Czy metoda BLW to idealne rozwiązanie dla twojego maluszka?

Metoda BLW to jeden ze sposobów wprowadzenia stałych pokarmów do diety naszego dziecka poprzez pozwolenie mu na samodzielne jedzenie. Bardzo ważne jest, by dzieci nie używały sztućców ani nie spożywały papek. Dzięki temu maluch może uczestniczyć razem z nami podczas posiłków.

Jak dokładnie wygląda wprowadzanie metody BLW?

Gdy dziecko skończy sześć miesięcy i już stabilnie siedzi oraz potrafi samodzielnie jeść, możemy zacząć wprowadzać metodę BLW. Bobas w tym okresie potrafi już chwytać i prowadzić rączkę do buzi. To także bardzo dobry moment na rozszerzenie diety - powoli możemy wprowadzać inne pokarmy niż mleko. Pamiętajmy jednak, że wszystko zależy od dziecka - jedne rozwijają się wcześniej, a drugie później.

Ważnym założeniem metody BLW jest ominięcie podawania maluszkowi papek, przez co w pełni ufamy naszemu dziecku i jego możliwościom. Pierwsze posiłki nie będą pozwalały dziecku najeść się. Mają one na celu poznanie nowych smaków i kształtów.

Od czego zacząć wprowadzanie metody BLW?

Zacznijmy od posadzenia dziecka prosto, przodem do stołu lub posadzenia na swoich kolanach tak, by maluch mógł swobodnie ruszać rękami. Starajmy się proponować jedzenie, nie naciskajmy i dajmy dziecku oswoić się z nowym doświadczeniem. Co ważne na początku proponujmy pokarmy łatwe do chwytania - długie paski lub cienkie kawałki.

Podczas wprowadzania metody BLW kontynuujmy karmienie piersią lub mieszanką, gdyż do ukończenia pierwszego roku życia, mleko jest podstawowym źródłem składników odżywczych.

Dlaczego warto spróbować metody BLW?

Bardzo ważnym aspektem jest fakt, że nie zmuszamy dziecka do spożycia przygotowanej przez nas porcji. Obserwujemy maluszka, widząc czy dany owoc bądź warzywo mu smakuje, czy jest zadowolony i czy chętnie je. To wszystko pogłębia naszą komunikację. Dodatkowym atutem jest także rozwój zmysłów oraz zdolności motorycznych. Poprzez samodzielne próbowanie różnych smaków, w przyszłości dziecko na pewno będzie otwarte na nowe doświadczenia kulinarne.

Podczas wprowadzania metody BLW pamiętajmy, aby nie podawać maluszkowi produktów, które posiadają: konserwanty, sól, cukry, grzyby, orzechy,, surowe mięso, itp. Nie wkładajmy dziecku jedzenia do buzi. Nigdy nie zostawiajmy dziecka bez żadnej opieki, gdyż grozi to udławieniem.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat