Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Karmienie

Matki długo karmiące piersią

Artykuł

Wokół kobiet, które długo karmią piersią swoje dzieci, narosło już wiele mitów i stereotypów…

Matki dlugo karmiace piersia
Autor: pixabay.com

Jak, drogie czytelniczki, wyobrażacie sobie matkę, która karmi piersią, powiedzmy, swoje trzyletnie dziecko? Czy to zaniedbana i zapuszczona kobieta, siedząca w barchanowych majtkach z piersiami wyciągniętymi do podłogi? A może to dziwna hipiska forsująca za wszelką cenę idee powrotu do natury?

Otóż nie! Kobieta długo karmiąca piersią może mieć twarz każdej z nas. I chociaż WHO zaleca karmienie piersią przynajmniej do ukończenia przez dziecko 2 r.ż., to kobiety, które tak robią są postrzegane, mówiąc potocznie, jako dziwadła. Często, kiedy dziecko kończy 6 miesięcy, a mama nie odstawia od piersi swojego malucha, spotyka się ze zdziwieniem. Często słyszy też pytania, czy jeszcze karmi, a odpowiedź twierdząca wywołuje oburzenie u niejednej kobiety.

Przykre jest to, że karmienie piersią wielu kobietom kojarzy się z zapuszczeniem siebie; z brakiem dbałości o własny wygląd; z niezaspakajaniem własnych potrzeb. Otóż, warto pamiętać, że karmiąc piersią, kobieta może: awansować, odchudzać się, robić karierę, chodzić w szpilkach, napić się alkoholu, iść na imprezę. Naprawdę, karmienie piersią w niczym nie przeszkadza!

Warto zauważyć, że karmienie piersią jest czymś bardzo naturalnym. Człowiek należy do ssaków, a większe osobniki z tej grupy przestają karmić, kiedy ich dzieci osiągną czterokrotność wagi urodzeniowej. U człowieka następuje to w okolicach 3 r.ż. Przeprowadzone ponadto badania potwierdzają, że karmienie piersią do drugiego roku życia, przynosi dziecku tylko korzyści – fizyczne i emocjonalne. Skład mleka matki zmienia się wraz z wiekiem dziecka, jednak nieprawdą jest, że po roku nie ma już wartości odżywczych. Mleko mamy cały czas zawiera mnóstwo komórek odpowiedzialnych za odporność i substancji przeciwinfekcyjnych.

Bardzo ważnym aspektem karmienia piersią jest również emocjonalność dziecka. Karmienie piersią buduje więź między mamą a dzieckiem, jest wstępem do okazywania czułości i bliskości. Długie karmienie piersią to same korzyści dla dziecka i mamy.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat