Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Rodzicielstwo

Mama na etacie

Artykuł

Nieważne jak doskonale zorganizowaną osobą jesteś - bycie mamą i praca na pełen etat nie jest łatwym zadaniem.

Mama etat
Autor: pixabay.com

Naucz sobie odpuszczać i zaakceptuj to, że nie musisz robić wszystkiego idealnie. W tym artykule rozgrzeszamy cię z braku sił, chęci i czasu!

Nie próbuj wszystkiego robić sama

Uwolnij się od wewnętrznego przymusu, by radzić sobie ze wszystkim sama, nie próbuj być perfekcyjną panią domu za wszelką cenę. Ustalaj priorytetu i nie trać energii i czasu na mniej istotne rzeczy. Za kilkanaście lat twoje dzieci nie będą pamiętać, czy sama uszyłaś ich kostiumy na szkolne przedstawienie albo czy upiekłaś w domu wszystkie ciasta na Boże Narodzenie. Będą za to pamiętać czas spędzony z tobą, nie pozwól by tego zabrakło. Zamiast siłować się ze wszystkim sama, pozwól sobie zlecić wykonanie pewnych rzeczy, poproś o pomoc dziadków i zamów ciasto w cukierni. Zyskasz w ten sposób energię i czas, by wspólnie z dziećmi zrobić coś fajnego - pojechać na spacer do lasu czy grać cały wieczór w gry planszowe.

Korzystaj mądrze z czasu wolnego

Każda mama, czy raczej każdy człowiek potrzebuje trochę czasu tylko dla siebie. Po ciężkim dniu w pracy i wypełnieniu obowiązków w domu chęć resetu i relaksu jest w pełni uzasadniona. Staraj się jednak używać czasu dla siebie z głową - zamiast oglądać irytujące reality show czy dziesiąty raz przeglądać Facebooka zrób coś dla siebie - weź długą kąpiel, wybierz się do kosmetyczki czy posłuchaj nowej płyty ulubionego zespołu. Skup się na sobie i odpoczynku.

Gotowanie zdrowych posiłków od podstaw

Oczywiście, domowe posiłki są ważne, a żywienie ma duży wpływ na rozwój i zdrowie twoich dzieci, jak i również na ciebie. Nie bój się jednak korzystać z ułatwień - planuj wasze posiłki sprytnie. Nie wahaj się skorzystać z mrożonek z pokrojonymi warzywami, kupuj gotowe mieszanki zdrowych kasz czy ryżu. Czytaj składy - nie każdy gotowy półprodukt składa się z tablicy Mendelejewa. Korzystaj też z pomocy rodziny i zachowaj umiar, jeśli raz na jakiś czas zamówisz pizzę czy inne mniej zdrowe jedzenie, naprawdę nic się nie stanie.

Dzielenie czasu na pół

Nie próbuj stworzyć idealnej równowagi między pracą, a życiem rodzinnym każdego dnia. Nie każdy dzień wygląda tak samo i kluczowe jest, by patrzeć na ten podział w szerszej perspektywie. Będą dni czy tygodnie, w których to praca będzie dominować - ze względu na niespodziewane projekty czy inne utrudnienia. Nie miej sobie tego za złe, w dni wolne od pracy koncentruj się na rodzinie, a równowaga zostanie zachowana.

Nie bój się mówić „nie”

Naucz się szanować swój czas i zrozum, że odmawianie nie jest niczym złym. Nie przystawaj na każdą propozycję znajomych czy rodziny, jeżeli czujesz, że ten czas możecie wykorzystać lepiej. Pozbądź się wyrzutów sumienia i kieruj się tym, co ty uważasz za słuszne. Wytłumacz bliskim, jak napięty jest twój grafik i spróbuj zaproponować im inne rozwiązanie ich problemu bądź dogodniejszy dla ciebie termin spotkania. Korzystaj z umiejętności mówienia nie również w domu. Nie staraj się sprostać wszystkim żądaniom dzieci - wspieraj je, pomagaj im, ale ucz ich też samodzielności. Jeżeli są już na tyle duże by przejąć część lekkich obowiązków domowych przydziel im odpowiednie zadania takie jak: zmywanie po sobie, odkurzanie czy wynoszenie śmieci.

Angażuj partnera w życie domowe

Nie próbuj sama żonglować wszystkimi obowiązkami. Jeśli obydwoje pracujecie, macie prawo być tak samo zmęczeni - dzielcie się więc tym, co jest konieczne do zrobienia w domu. Niezależnie czy chodzi o wstawienie prania czy położenie dziecka do łóżka. Pamiętaj że nie musisz, a nawet nie powinnaś robić wszystkiego sama. Kobiety mają tendencję do zakładania, iż mężczyzna nie nadaje się do wykonywania prac domowych czy zajmowania się swoimi dziećmi. Jest to bardzo krzywdzące i przede wszystkim mylne przekonanie.

Nie porównuj się z innymi

To nie tylko strata czasu, ale i najprostszy sposób by poczuć się źle sama ze sobą. Większość z nas ma tendencję do skupiania się na swoich minusach i negatywnych cechach. Pamiętaj, że widzimy tylko tyle z życia innych ludzi, ile sami nam pokażą, tyczy się to zarówno znajomych, jak i osób w social media. Nigdy nie wiesz, ile kogoś kosztuje perfekcyjny porządek, idealna figura czy nowy samochód. Skup się na swoim życiu i jego pozytywnych aspektach. Nie wahaj się chwalić samej siebie - pomyśl jak świetne ciasto pieczesz albo jak genialnie naśladujesz głosy czytając dzieciom bajki na dobranoc. Doceniaj ile dobrego cię spotyka i nie interesuj się życiem innych.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat