Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Literatura

„Mały Chopin” - recenzja

Artykuł

Rodzice, którzy bardzo chcą dobrze wychować swoje pociechy, często powinni sięgać po przykłady w postaci autorytetów. Jednym z nich jest niewątpliwie Fryderyk Chopin – polski wirtuoz fortepianu.

Maly chopin
Autor: Materiały prasowe

Uwielbiam ilustrowane książki dla dzieci z twardymi oprawami. Przypominają mi o czasach mojego dzieciństwa, kiedy takie perełki były rzadkością i sprawiały dzieciom wiele radości. Do takich pozycji wracało się wielokrotnie, na nowo przeżywając razem z bohaterami ich przygody. Najważniejszymi przedstawicielami tego typu książek są moim zdaniem historie pisane wierszem. Z taką właśnie pozycją mamy okazję spotkać się także dzisiaj. Michał Rusinek, autor książki pod tytułem „Mały Chopin”, zaprasza nas i nasze pociechy do cudownego świata muzyki, fortepianów i dziecięcych marzeń.

Fryderyk Chopin, z którym dzieci mogą się spotkać chociażby w Warszawie, patrząc na jego piękny pomnik, to jedna z najważniejszych postaci w historii polskiej muzyki. Jednak dorosły mężczyzna siedzący pod dziwnie wygiętym drzewem może nie budzić zbytniej sympatii, a nudne opowieści o jego życiu, zupełnie pozbawione finezji, nie trafiają do naszych pociech. Dzięki Michałowi Rusinkowi dzieci mają okazję poznać młodego Fryderyka, a raczej Frycka, który niczym nie różni się od nich samych. Żył wprawdzie w innych czasach i nie miał dostępu do komputera, tabletów czy smartfonów, ale za to miał te same dziecięce marzenia, plany na przyszłość i zwariowane pomysły. Taki Fryderyk staje się dla najmłodszych kimś bliskim, prawdziwym autorytetem, a nie oderwanym od ich rzeczywistości człowiekiem.

Pokazywanie dzieciom autorytetów i uczenie właściwych postaw na ich przykładzie to bardzo ważny element procesu wychowania. Jednak każdy z nas wie, jak trudno przenieść do świata dziecka pożądane zachowania osób, które żyły w dawnych czasach i które dla dzieci nie są wcale interesujące. Podręcznikowe teksty czy filmy opowiadające o życiu wielkich Polaków niestety nudzą nasze pociechy, więc musimy znajdować inne rozwiązania. Książka „Mały Chopin” to najlepsza odpowiedź na potrzeby współczesnych rodziców i ich dzieci. Nie tylko w zabawny sposób przedstawia postać Fryderyka Chopina, ale także poszerza dziecięce horyzonty, wlewa w nich wiarę we własne siły, zachęca do poszukiwania własnych pasji, pobudza wyobraźnię, a także wspiera kompleksowy rozwój najmłodszych. Wierszyki są świetną okazją do rozszerzenia słownictwa naszych dzieci, ale nade wszystko dają możliwość spędzenia wspólnego czasu w rodzinnym gronie i stają się idealnym tematem do rozmów.

Michał Rusinek, „Mały Chopin”, Wydawnictwo Znak 2018

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat