Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Literatura

„Mafalda. Wszystkie komiksy. Tom 2” – recenzja

Artykuł

Sentymentalna podróż w czasy dzieciństwa…

Mafalda wszystkie komiksy2
Autor: Materiały prasowe

Mafalda jest mi znana właściwie od zawsze. Pamiętam jak kiedyś, gdy miałam może z 6 – 7 lat, przeszukiwałam gazetki w jednej z ciechanowskich bibliotek i właśnie wtedy, przez przypadek, natknęłam się na komiksy z Mafaldą w roli głównej. Ponieważ, jak każde dziecko, uwielbiałam komiksy (dużo rysunków, szybka akcja, dialogi w chmurkach, humor) - z ogromną zaciętością pierwszoklasistki, która dopiero wkroczyła w świat literatury – zaczęłam gorączkowo kartkować czarno – białe egzemplarze. Pamiętam też, bardzo dobrze… swoje rozczarowanie, gdy nie mogłam zrozumieć większości historyjek!

Nic dziwnego. Podejrzewam, że niewielu sześciolatków zrozumiałoby tok myślenia i dialogi prowadzone przez tę rezolutną pięciolatkę. Kim zatem jest Mafalda? Mafalda jest argentyńską dziewczynką, która na swoich barkach dźwiga kłopoty i bolączki całego świata. Bohaterkę martwi dosłownie wszystko – widmo wojny, konflikty międzynarodowe, prawa człowieka, prawa narodów. Jakby tego było mało, Mafalda ciągle zadaje pytania, co nie zawsze podoba się dorosłym. Pyta, wytyka nieścisłości oraz absurdy otaczającego świata, podważa autorytet dorosłych. Do perfekcji opanowała wyprowadzanie swojej mamy ze stanu psychicznej równowagi. Z dziewczynką jesteśmy właściwie wszędzie – w domu, w szkole, na podwórku pośród innych dzieci. Warto dodać, że Mafalda nie jest jakąś dziwaczką – samotniczką. Ma ona grono przyjaciół, z których każdy jest wielką indywidualnością, a zarazem cząstką dość zgranej paczki. Oprócz ciekawskiej Mafaldy mamy Susanitę, która mimo młodego wieku marzy o tym, aby w przyszłości się ustatkować; mamy małego Felipe, który ciągle marzy, a także Manolita – jego przeciwieństwo. Mamy wreszcie Miguelita – głuptaska, którego infantylność czasem wręcz poraża.

Komiksy z postacią Mafaldy były odpowiedzią na bieżące wydarzenia polityczne w Argentynie i na świecie, które miały miejsce w latach 60-tych i 70-tych. A te nie napawały ani radością, ani optymizmem: zimna wojna, terroryzm, przewroty wojskowe, walki gangów i ogromny kryzys gospodarczy były dla Argentyńczyków chlebem powszednim. Mafalda jest jednak kimś więcej niż polityczną komentatorką – można pokusić się o stwierdzenie, że dziewczynka jest uosobieniem niezwykle inteligentnego, ale i wrednego buntownika, który potrafi zanegować coś siłą tkwiącą w prostocie swoich argumentów.

Uważam, że dwutomowe wydanie „Mafaldy” przez wydawnictwo Nasza Księgarnia jest naprawdę godne podziwu. Po pierwsze – jest to w ogóle pierwsze zebranie wszystkich komiksów o bohaterce w całość (wcześniej niektóre z nich były dostępne w pojedynczych czasopismach). Po drugie - komiksy zostały ułożone tematycznie, dzięki czemu tworzą pewną logiczną całość i wreszcie po trzecie – są naprawdę wspaniałym upamiętnieniem Quino – świetnego rysownika, który, tak na marginesie, zmarł w dniu wydania w Polsce drugiego tomu. Ot, taka ironia losu.

Dziś Mafalda ma już 60 na karku, ale… czy to coś zmienia? Wydawałoby się, że Argentyna z tamtych lat jest czymś odległym i anachronicznym. Czy aby na pewno? Przerażające jest to, że problemy zaprzątające głowę dziewczynki są nadal aktualne. Zmienili się tylko główni gracze na międzynarodowej arenie. Warto mieć dwutomowe wydanie „Mafaldy” na swojej półce, gdyż jest to uniwersalny zbiór prawd o świecie włożonych w usta małej dziewczynki.

Quino, „Mafalda. Wszystkie komiksy. Tom 2”, Nasza Księgarnia, Warszawa, 2020.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat