Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Literatura

"Lawenda w chodakach" - recenzja

Artykuł

Podróż sprawia, że zaczyna się coś nowego i nieodwracalnego. Wracając z niej nigdy nie będzie się w tym samym miejscu, bo coś zawsze się zmienia.

Lawenda w chodakach
Autor: Materiały prasowe

I na pewno może się dużo wydarzyć i zmienić, kiedy dwie zakochane pary, Magda i Kuba oraz Damroka i Wiktor, decydują się na wycieczkę samochodem po Europie bez rodziców na cały miesiąc, zdani na siebie dwadzieścia cztery godziny na dobę. Już po kilku dniach w trakcie trasy przez Niemcy zaczynają się lekkie spięcia i sporo niedomówień, ale to dopiero początek drogi do poznania siebie i innych. Gorąco zaczyna się robić, kiedy do ekipy dołącza kontuzjowany przez Damrokę Jacek, przystojny miłośnik polskości, który wprowadza niezły zamęt i zamieszanie. Jednak to nie koniec niespodziewanych znajomości zawartych w trakcie wycieczki - we Francji spotykają byłą dziewczynę Kuby wraz z siostrą i narzeczonym. I tutaj rozpoczyna się prawdziwy sprawdzian z uczuć, emocji, po którym nic już nie będzie takie same. Ale niekoniecznie gorsze…

"Lawenda w chodakach" to czwarty tom z "Miętowej" serii. Dlatego też mamy przyjemność spotkać się z ze znanymi postaciami ponownie, ale w trochę bardziej dorosłej i dojrzalszej wersji. Myślę, że fanom tej serii książka bardzo się spodoba, a na pewno dynamika umiejscowienia akcji, inna niż w pozostałych tomach.

Powieść czyta się bardzo przyjemnie i nie ma tu cukierkowej infantylności, której spodziewałam się po kilku pierwszych stronach. Za to były interesujące i nieoklepane dialogi, masa zabawnych sytuacji i piękne widoki z mijanych miast. Jednak jestem zgorszona przyzwoitością w tej książce - nie ma wspólnych nocy, dzikiego, niezdarnego seksu na plaży, ba, nawet żaden z bohaterów w upalne popołudnie nie ma ochoty na zimne piwo, tylko grzecznie popija wodę z cytryną i przy niej prowadzi nocne rozmowy. Wiem, że nie każda historia o młodych ludziach musi ociekać seksualnością i pociągiem do używek, ale oddzielne spanie bez nadzoru rodziców to wykroczenie poza normę "normalności" i rzeczywistości. I kto daje auto osiemnastoletniej dziewczynie i pozwala żeby przejechała pół Europy? Przepraszam, Pani Ewo Nowak, ale to pachnie bajką. Dlatego też tło historii wypada sztucznie i nienaturalnie, mimo iż problemy są obecne w ich życiu, a postacie nie są tak wzorowe, jak można założyć po ich cnotliwym prowadzeniu się. Każdy skrywa jakąś słodką tajemnicę, kompleks czy słabość, którą stara się ukryć przed innymi. Natomiast między pozostałymi linijkami przemycone zostały problemy społeczne większego kalibru jak: przemoc fizyczna i psychiczna czy też alkoholizm (o, dziwo).

Ale może to właśnie odróżnia serię Ewy Nowak od innych powieści dla młodych ludzi? Jej wysublimowana "grzeczność" na tle rozbuchanych i ociekających seksem powieści młodzieżowych?

I to nie tak, że jestem spragniona silnych emocji i brudnych myśli, bo powieść bardzo mi się podobała, tylko była ciut za mało realna. Ale sądząc po zakończeniu można spodziewać się kolejnych przygód Magdy, Kuby, Damroki i Wiktora, podczas których, mam nadzieję, poznamy w końcu tajemnicę Jacka. Zatem autorka ma szansę wykreować ciut doroślejszy świat i mocniej osadzony w realiach.

"Lawenda w chodakach", Ewa Nowak, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2018

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat