Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Kwas foliowy w diecie kobiety w ciąży

Artykuł

Niedobór każdej z witamin powoduje problemy ze zdrowiem. Są jednak sytuacje, kiedy zbyt mała ilość jednej z nich w diecie może powodować szczególnie groźne konsekwencje. Tak jest w przypadku witaminy B9 w diecie przyszłej mamy.

Kwas foliowy
Autor: pixabay.com

Witamina B9 to inaczej kwas foliowy (folacyna). Jej niedobór powoduje wady rozwojowe płodu, dlatego bardzo ważne jest, by kobieta spodziewająca się dziecka dbała o to, by w jej diecie nie zabrakło produktów zawierających tę witaminę. Bogatym źródłem kwasu foliowego są warzywa o zielonych liściach (np. sałata, szpinak, brokuły), drożdże, żółtka jaj oraz ciemne pieczywo. Można także przyjmować kwas foliowy w tabletkach. Jednak nawet wtedy nie warto rezygnować ze zdrowej, urozmaiconej diety. Suplementacja ma znaczenie pomocnicze, nie powinna zastępować zdrowego odżywiania.

Nie wystarczy dbać o dostarczenie do organizmu odpowiedniej dawki tej witaminy w okresie ciąży, gdyż nawet jeśli niedobór występował przed zajściem w ciążę, może to spowodować zaburzenia rozwojowe płodu. O właściwy poziom kwasu foliowego należy zadbać już wtedy, gdy planuje się posiadanie potomstwa, nie później niż na trzy miesiące przed planowanym poczęciem dziecka.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 4.5/5. Oceniono 3 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat