Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Rodzicielstwo

Którzy rodzice mogą liczyć na 1000 złotych kosiniakowego?

Artykuł

Państwo polskie postanowiło wspomóc niedawno finansowo rodziców znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Owocem tego wsparcia jest tzw. kosiniakowe.

Ktorzy rodzice 1000 kosiniakowe
Autor: pixabay.com

Nazwa zasiłku wprowadzonego w styczniu 2016 roku pochodzi od nazwiska byłego Ministra Pracy i Polityki Społecznej w rządzie PO-PSL, Władysława Kosiniaka-Kamysza. Comiesięczne 1000 złotych przez rok przysługuje rodzicom, którzy do tej pory nie mieli prawa do urlopów macierzyńskich, czyli osobom bezrobotnym, studentom, pracującym na umowie o dzieło, ubezpieczonym w KRUS. W przypadku urodzenia bliźniaków i większej ilości dzieci podczas jednego porodu, czas otrzymywania kosiniakowego wydłuża się. Gdy rodzic pracuje w niepełnym wymiarze pracy albo prowadzi własną działalność i otrzymywał zasiłek nieprzekraczający 1000 złotych, od stycznia został mu on wyrównany do tej kwoty. Do 1000 złotych przez rok mają prawo matki samotnie wychowujące potomka oraz opiekun faktyczny dziecka nieletniej matki. Wnioski o taki zasiłek można składać u wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie albo przez Internet. Kosiniakowe nie przysługuje, gdy choć jedno z rodziców ma prawo do zasiłku macierzyńskiego, ani gdy rodzice chcą pobierać świadczenie rodzicielskie w tym samym czasie.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 2 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat