Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Literatura

Książki dla dzieci na cenzurowanym

Artykuł

W najnowszych wydaniach dzieł dedykowanych najmłodszym czytelnikom autorstwa brytyjskiego pisarza Roalda Dahla dokonano setek zmian. Skrytykował to premier.

Ksiazki dla dzieci na cenzurowanym
Autor: freepik.com

Ku zdumieniu znawców dziecięcej i młodzieżowej literatury najnowsza edycja książek dla dzieci Roalda Dahla różni się bardzo od oryginałów. Wszystko przez to, że wydawnictwo Puffin wprowadziło do dzieł popularnego autora dziecięcego mnóstwo poprawek. Z tekstów brytyjskiego pisarza usunięto wiele określeń odnoszących się do wyglądu fizycznego, zmieniono płeć niektórych bohaterów lub przerobiono wybrane postacie na neutralne płciowo. Ze wszystkich książek Roalda Dahla usunięto słowo: „gruby”, zastępując je słowem: „ogromny”, trzej synowie jednego z bohaterów stali się jego córkami. Ze wszystkich dzieł pozbyto się słów: „szalony” i „zwariowany”. Do oryginalnych tekstów cenionego w Wielkiej Brytanii i w innych krajach pisarza dodano również dopiski pracowników wydawnictwa, np. do akapitu, w którym jest mowa o tym, że „czarownice są łyse pod perukami”, dopisano informację: „jest mnóstwo innych powodów, dla których kobiety mogą nosić peruki i nie ma w tym nic złego”. Ingerencję wydawcy w  tak lubiane  w Wielkiej Brytanii dzieła literatury pięknej, skrytykował brytyjski premier. Polityk przyznał także, że zaczytywał się w książkach Roalda Dahla, gdy był dzieckiem i bardzo ubolewa nad tym, że są cenzurowane.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Między nami żywiołami Miss Kraken

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat