Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Rodzicielstwo

Korzyści ze spania z dzieckiem

Artykuł

Kontrowersji wokół spania razem z dziećmi jest wiele.

Korzysci spanie dziecko
Autor: pixabay.com

Przeciwnicy takiego rozwiązania uważają, że to niebezpieczne, ponieważ można zrobić dziecku krzywdę fizyczną (np. przygnieść dziecko). Jednak przede wszystkim rodzice, którzy nie śpią ze swoimi dziećmi, twierdzą, że łóżko to przestrzeń męża i żony (partnera/partnerki), a miejsce dziecka jest w swoim łóżeczku. Spanie z mamą i tatą może go zanadto przywiązać do rodziców.

Z drugiej jednak strony spanie dziecka razem z rodzicami ma wiele zalet, zarówno dla malucha jak i jego rodziców.

  • Wygoda – wiedzą o tym doskonale mamy karmiące piersią. Kiedy maluch zakwili, wystarczy, że półprzytomna mama przytuli swojego maluszka i na leżąco nakarmi go piersią. Spokój gwarantowany, sen nieprzerwany.
  • Spokojny sen – maluszki śpiące z rodzicami mają dużo mniej lęków nocnych i znacznie rzadziej budzą się.
  • Bezpieczeństwo – oczywiście zdarzają się wypadki podczas spania dzieci z rodzicami, jednak trzy razy częściej wypadki zdarzają się z udziałem dzieci, które śpią same.
  • Zdrowie emocjonalne – dzieci, które śpią z rodzicami, są mniej lękliwe; mają mniej problemów natury psychicznej, mają większe poczucie własnej wartości.
  • Mniejsze ryzyko SIDS (zespołu nagłego zgonu niemowląt) – badania wskazują, że jest ono najmniejsze w krajach, gdzie spanie rodziców i dzieci jest normalne. Dzieci śpiące z rodzicami, częściej robią to na plecach lub na boku.
  • Bliskość – spanie z dzieckiem buduje więź i sprawia, że zarówno u malucha jak i u mamy jest dużo niższy poziom kortyzolu.
Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat