Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Koronawirus a kobieta w ciąży

Artykuł

Czy kobiety w ciąży są bardziej narażone? Czy wirus stanowi dla nich duże zagrożenie?

Koronawirus ciaza
Autor: pixabay.com

Zapewne wiele ciężarnych (w tym ja) zastanawia się, czy przez ich odmienny stan są w grupie ryzyka; czy koronawirus zagraża im bardziej niż innym grupom.

Zadania w tej kwestii są podzielone. „Kobiety w ciąży najprawdopodobniej nie należą do grupy podwyższonego ryzyka ciężkiego przebiegu choroby” – ogłosiła WHO. Co więcej nie znaleziono dowodów, które potwierdzałyby przeniesienie koronawirusa z matki na dziecko. Z drugiej strony wielu ginekologów twierdzi, że ciężarne są szczególnie narażone na wirusa. U kobiet, które spodziewają się dziecka układ odpornościowy jest słabszy i dlatego istnieje zwiększone ryzyko infekcji bakteryjnych i wirusowych.

Mimo to statystyki z różnych krajów pokazują, że ciężarne nie przechodzą ciężej zakażenia koronawirusem (o ile nie cierpią na choroby współistniejące – astmę, cukrzycę, problemy z sercem czy z krążeniem); wiele z tych kobiet nie miało nawet objawów. Warto dodać, że koronawirus nie jest wirusem teratogennym – nie wpływa na dziecko, nie wywołuje poronienia, nie powoduje wad w jego rozwoju.

Trzeba pamiętać o tym, że w I trymestrze ciąży kobiety mogą odczuwać objawy grypopodobne – podwyższona temperatura, wymioty, bóle głowy czy mięśni. Są to jednak bardzo częste sygnały, że w macicy zagnieździł się I rośnie nowy lokator. To, co naprawdę powinno zaniepokoić ciężarne to: kaszel, kłucie w płucach, niemożność oddychania, wysoka I długotrwała gorączka.

Warto, aby kobiety w ciąży, podobnie jak wszyscy stosowały ogólne zasady prewencji tzn. izolacja, nie wychodzenie z domu bez potrzeby, częste mycie rąk, niedotykanie oczu, ust i nosa brudnymi rękoma, zachowywanie odpowiedniego dystansu od innych ludzi.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat