Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Karmienie

Koronawirus a karmienie piersią

Artykuł

Czy koronawirus przenosi się z mlekiem matki?

Jak poprawić laktację
Autor: pixabay.com

Zapewne wiele kobiet zastawia się, czy karmienie piersią podczas epidemii jest bezpieczne. Czy dziecko może zarazić się wirusem pijąc mleko matki? Czy wirus wpływa na jakość pokarmu? A może lepiej na czas epidemii przejść na mleko modyfikowane?

Warto pamiętać, że mleko matki jest najlepszym pokarmem dla dziecka! Zawiera wszystko, co maluchowi jest potrzebne do prawidłowego rozwoju i wzmacniania naturalnej odporności i nie należy z niego rezygnować. Koronawirus przenosi się drogą kropelkową, a nie pokarmową. Jak wskazują badania, nie zdarzyło się, aby w mleku matki wykryto wirusy choroby Covid – 19. Jednak karmienie piersią jest kontaktowe, wymaga bliskości mamy i dziecka, więc jeżeli mama jest nosicielką koronawirusa może drogą kropelkową zarazić swoje dziecko.

Z tego też powodu bardzo ważne jest, aby kobiety karmiące piersią zachowały szczególną ostrożność w czasie zagrożenia koronawirusem. Kobiety karmiące piersią szczególnie powinny przestrzegać następujących zasad higieny:

  • Dokładnie myć ręce przed dotykaniem dziecka,
  • Zakładać maseczki ochronne na czas karmienia,
  • Ograniczyć kontakty do domowników.

Kiedy u kobiety stwierdzono Covid -19, a ona boi się karmić piersią, pomocny może okazać się laktator i ściąganie nim mleka. Warto, aby pokarm podawała dziecku osoba zdrowa (jeśli u matki jest podejrzenie zakażenia koronawirusem). Trzeba też pamiętać o wyjątkowej dbałości o ten sprzęt – po każdym ściągnięciu mleka i karmieniu laktator należy dokładnie myć i dezynfekować.

Jeżeli nadal masz wątpliwości, jak postępować w trakcie karmienia piersią lub nurtują cię inne pytania, najlepiej jakbyś skonsultowała się, choćby telefonicznie, ze swoim lekarzem, który z pewnością udzieli ci wielu przydatnych wskazówek.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat