Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Zdrowie

Kolor oczu niemowlaka

Artykuł

Gdy upragniony potomek przychodzi na świat, zastanawiamy się po kim i jakie cechy wyglądu odziedziczy, np. odcień skóry, kształt nosa czy kolor włosów.

Kolor oczu niemowlaka
Autor: pixabay.com

Jednak wygląd maluszka zmienia się wraz ze wzrostem. Tak jest między innymi z kolorem oczu. U większości noworodków to kolor błękitny, granatowy lub szary. Od pierwszego roku życia barwa tęczówki u dziecka zaczyna się zmieniać. Zmiana koloru oczu u dzieci na kolor „docelowy” może nastąpić dopiero około trzecich urodzin dziecka.

W większości przypadków oczy niemowlęcia są błękitne, granatowe lub szare. Taki kolor zazwyczaj występuje u dzieci rasy kaukaskiej. Dzieci urodzone w rodzinach azjatyckich, latynoskich czy ciemnoskórych mają zazwyczaj brązowe lub czarne oczy – ale po jakimś czasie, także w ich przypadku kolor oczu może się zmienić. W takich przypadkach oczy dziecka ciemnieją.

Dlaczego tak się dzieje? Melanina to pigment produkowany przez melanocyty, znajdujący się w skórze, włosach i oczach. To, jaki kolor oczu będzie miało dziecko w przyszłości, zależy od ilości tego pigmentu w tęczówce, która otacza źrenicę. Najmniejsza ilość melaniny to właśnie kolor jasnoniebieski, dlatego większość dzieci rodzi się z tęczówkami w takim właśnie kolorze. Większa ilość melaniny to zielony kolor oczu, szary, a na końcu brązowy i czarny. Kolor oczu dziecka będzie coraz ciemniejszy, gdyż ilość melaniny będzie się stopniowo zwiększać. Największe zmiany można zaobserwować około 6-9 miesiąca życia niemowlaka.

Nie oznacza to, że w każdym przypadku kolor oczu maluszka musi się zmienić. O wszystkim decyduje przede wszystkim genetyka. Dlatego jeśli chociaż jedno z rodziców jest posiadaczem błękitnych oczu, jest duża szansa, że maluszek odziedziczy błękitny kolor oczu.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat