Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Zdrowie

Kolka u niemowlaka

Artykuł

Kolka niemowlęca jest objawem oznaczającym, że dziecko płacze i jest rozdrażnione mimo zaspokojenia wszystkich jego podstawowych potrzeb.

Kolka u niemowlaka
Autor: kochanamama.pl

Bardzo często przyczyną takiego stanu jest kolka jelitowa, ale bywa i tak, że naprawdę może on mieć podłoże psychologiczne, alergologiczne i neurologiczne. Kolka wywołuje płacz u niemowlaka, który może trwać nawet kilka godzin. Czasami zamiast płaczu może pojawić się rozdrażnienie czy grymaszenie, którego nie sposób ukoić. Dziecko może mieć wtedy zaczerwienioną buzię, a płacz jest bardzo donośny, któremu zazwyczaj towarzyszy podkurczanie nóżek, napinanie brzucha i prężenie całego ciała. Pod koniec ataku dziecko może mieć gazy lub zrobić kupkę.

Według tzw. kryteriów Wessela, uznaje się, że w przypadku kolki objawy trwają co najmniej trzy godziny dziennie, przez trzy dni w tygodniu przy obserwacjach trwających trzy tygodnie. Wtedy płacz dziecka pojawia się o stałych porach dnia. Najczęściej kolka pojawia się około drugiego tygodnia życia, a przechodzi po szesnastym tygodniu.

Powszechnie przyjęło się przekonanie, że kolka niemowlęca jest wywołana kolką jelitową i to właśnie ból brzucha powoduje płacz malucha. Nie zawsze tak musi tak być. Inne teorie mówią, że płacz dziecka jest wywoływany również przez ból brzucha, ale wiąże się z niedojrzałością bariery jelitowej i zaburzeniami wydzielania hormonów jelitowych. Jeszcze inną przyczyną tego typu ataków może być także często występujący u małych dzieci refluks żołądkowo-przełykowy. Nowsze badania wykazują, że atak kolki u niemowlaka może być skutkiem alergii pokarmowej (najczęściej na białko mleka krowiego). Nie wykluczane są także czynniki psychologiczne (negatywne emocje rodzica przechodzą na dziecko) i neurologiczne (układ nerwowy dziecka nie jest jeszcze dobrze rozwinięty).

Nie ma określonych sposobów na złagodzenie lub likwidację tego typu zaburzeń. Kolka ustępuje samoistnie w przeciągu pierwszych czterech miesięcy życia dziecka. Leczenie stosuje się tylko w przypadku podejrzeń występowania alergii czy refluksów. Takim zaburzeniom można zapobiegać za pomocą zmian w diecie matki karmiącej piersią.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat