Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Pielęgnacja

Kikut pępowinowy

Artykuł

Noworodek wraca do domu z jeszcze nie do końca zagojonym pępkiem. Dla wielu rodziców jest to problem, bo nie wiedzą, co mają z nim zrobić. Jednak odpowiednia pielęgnacja nie jest skomplikowana.

Kikut pepowinowy
Autor: pixabay.com

Kikut to pozostałość po pępowinie, która łączyła maluszka z mamą. Stopniowo zasycha i twardnieje, zmienia kolor z niebieskiego na szary, potem na czarny, aż w końcu sam odpada. Proces ten trwa zazwyczaj od 10 do 14 dni, ale niekiedy zdarza się i tak, że kikut odpada dopiero po trzech tygodniach.

Przez ten okres rodzice muszą starannie o niego dbać, by do rany nie wdało się żadne zakażenie. Lekarze zalecają, by pielęgnować do kilka razy dziennie: rano, w ciągu dnia po każdej zmianie pieluszki i wieczorem po kąpieli. Należy to robić do momentu, aż kikut sam odpadnie, a potem jeszcze przez trzy kolejne dni. Przed rozpoczęciem zabiegów higienicznych, koniecznie umyj ręce! Do oczyszczania pępka używaj jałowych gazików nasączonych spirytusem 70% (dostępny w aptece), który trzeba rozcieńczyć wodą w proporcji 2:1.

Zabieg trzeba robić bardzo starannie i bardzo delikatnie: nasączonym gazikiem oczyść pozostałość pępowiny, następnie trzeba lekko podważyć kikut i przemyć skórę pod nim. Na sam koniec osuszyć kikut suchym gazikiem. Bez zaleceń lekarza nie wolno smarować żadnym kremem ani maścią oraz nie zasypywać pudrem.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat