Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Dziadkowie

Kiedy zabraknie dziadka i babci

Artykuł

Ostatnio obchodzone były Dzień Dziadka i Dzień Babci. Wiele z nas nie ma jednak już ani jednego członka rodziny z tego pokolenia.

Babcia z wnuczką
Autor: pix

Dla wielu osób obchodzenie tego typu świąt, gdy na świecie nie ma już ani dziadków, ani babć jest trudnym okresem. Jako dorosłe osoby zaczynamy tęsknić za ciepłem, jakim otaczali nas rodzice naszej mamy i naszego taty. Wspólne chwile, pyszne jedzenie i dobre porady – nie wrócą nigdy. Czy jednak nie można choć w części odzyskać tych emocji?

W mediach, a także w zwykłych, codziennych rozmowach niejednokrotnie słyszymy, jak wiele starszych osób żyje samotnie – nie mają rodziny lub nie są z nimi, z różnych przyczyn, w stałej relacji. Warto pomyśleć, czy ktoś z naszego najbliższego otoczenia nie potrzebuje uwagi i chociażby dłuższej rozmowy od czasu do czasu. Może w naszym bloku mieszka samotna sąsiadka czy sąsiad, dla których znacznym ułatwieniem będzie przyniesienie zakupów lub pomoc w odkurzeniu domu.

Współcześnie organizowane są różne akcje, które określa się adopcją dziadka czy babci. Organizacje pomagają w nawiązaniu kontaktu z konkretną starszą osobą. Ważna jest świadomość, że nawiązaną więź trzeba pielęgnować – nie może to być chwilowy kaprys, a przemyślana decyzja. Zaprzyjaźnienie się z seniorem czy seniorką, a następnie zniknięcie z ich życia, może wywołać więcej szkody niż korzyści.

Dobrym pomysłem w nawiązaniu relacji ze starszym pokoleniem jest sytuacja, kiedy nasze dzieci nie mają już dziadka lub babci. Wypełnienie tej luki będzie dla obu stron pozytywne i otworzy zarówno młodsze, jak i starsze pokolenie na nowe. Należy zadbać o regularne wizyty i angażowanie poznanych osób starszych w życie rodzinne. Chodzi przecież o nawiązanie więzi, która pozostanie na długo.

Dlaczego warto utrzymywać kontakty ze starszym pokoleniem? Doświadczenie jakie ono posiada jest unikalne i całkiem inne od naszego. Możliwość podzielenia się wzajemnymi historiami i problemami, ale przecież również pozytywnymi wydarzeniami, jest niezastąpiona. W życiu codziennym jesteśmy zabiegani i nie mamy chwili, by się zatrzymać. Tego typu relacja, chociażby pomoc w zakupach i okazjonalna herbata, pozwolą nam zbliżyć się do osób, których w innej sytuacji nie mielibyśmy okazji poznać. Pamiętajmy, że to, co z siebie dajemy, wróci do nas ze zdwojoną siłą.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat