Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Kiedy nadchodzi czas na dziecko?

Artykuł

Kiedy przychodzi najlepszy, właściwy czas na urodzenie dziecka? Z punktu widzenia biologii, optymalny wiek to mniej więcej dwadzieścia lat.

Brzuszek ciążowy
Autor: pixa

Ale bądźmy poważne! Która z nas akurat w tym wieku naprawdę CHCE mieć dziecko i jest na to autentycznie gotowa? Oczywiście są takie dziewczyny, ale jednak stanowią one mniejszość wśród współczesnych kobiet. Dużo ważniejsza od gotowości ciała do podjęcia ogromnego wyzwania jakim bez wątpienia jest macierzyństwo, jest gotowość psychiczna i intelektualna.

Decyzja dotycząca posiadania dziecka powinna być podejmowana odpowiedzialnie i rozsądnie. Jakie czynniki powinny być przy tym brane pod uwagę?

Najprościej rzecz ujmując: twoja ogólna sytuacja życiowa, na którą składają się następujące sprawy:

  1. Sytuacja materialna- czy stać cię na dziecko? Czy nie zabraknie ci w którymś momencie pieniędzy na jego podstawowe potrzeby? Oczywiście, los jest zmienny i nigdy nie da się przewidzieć różnego rodzaju zawirowań i dołków finansowych, jednak decydując się na posiadanie dziecka, dobrze jest mieć stabilną sytuację materialną.
  2. Sytuacja uczuciowa- czy jesteś w związku z mężczyzną, który nadaje się na ojca? Czy on też jest już gotowy na założenie rodziny? A jeżeli jesteś singielką: czy jesteś absolutnie pewna, że poradzisz sobie z samotnym macierzyństwem? Czy masz bliskie osoby, na których pomoc przy dziecku będziesz mogła liczyć, czy zamierzasz liczyć tylko i wyłącznie na siebie?
  3. Twój stan zdrowia. Zanim zaczniesz myśleć o sprowadzeniu na świat istoty, za którą będziesz odpowiedzialna, powinnaś o siebie zadbać. Opieka nad dzieckiem wymaga ogromnego wysiłku- zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Żeby jej podołać, musisz być w dobrej formie!
  4. Twoja gotowość psychiczna- niezależnie od tego, jak ważne są wcześniej wymienione kwestie, najistotniejsza, przy podejmowaniu decyzji o posiadaniu dziecka, jest właśnie psychiczna gotowość na macierzyństwo. To ona jest ostatecznie decydującym czynnikiem. Nie presja rodziny, nie namowy partnera, czy presja społeczna. Zapytaj siebie: czy to już ten moment? Czy nadszedł już mój czas, aby zostać matką? Nie spiesz się z odpowiedzią- niech będzie ona szczera i płynąca z głębi serca.
Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat