Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Kiedy dziecko zaczyna się uśmiechać

Artykuł

Na początku uśmiech malucha będzie przypominać grymas. Z czasem przerodzi się w pierwszy, świadomy uśmiech, który sprawi ci wyjątkowo dużo radości.

Dziecko uśmiech
Autor: kochanamama.pl

Do 4. tygodnia życia na twarzy dziecka pojawiają się niespodziewane i przypadkowe uśmiechy. Przeważnie są one reakcją na procesy fizjologiczne zachodzące w jego organizmie. Jednym z powodów do zadowolenia będzie pełny brzuszek maluszka. Uśmiech może też być odpowiedzią na uśmiech rodziców.

Po miesiącu uśmiech nabiera kontekstu emocjonalnego, przeważnie pojawia się podczas karmienia. Po dwóch miesiącach życia, dziecko będzie śmiało się zarówno do mamy, jak i do innych, nawet nieznanych mu osób. Po 16. tygodniu maluch będzie już zanosił się głośnym i zaraźliwym śmiechem.

Uśmiechanie się to świadoma reakcja dziecka na zachowanie innych osób, na samopoczucie dziecka, na otoczenie. To także sposób komunikacji z rodzicami oraz opiekunami malucha. Pamiętaj, że szczęśliwy niemowlak będzie rozwijał się znacznie szybciej.

Jeśli noworodek nie zacznie uśmiechać się do 4. miesiąca życia, należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą. W takim przypadku konieczne będzie sprawdzenie wzroku i słuchu dziecka. Brak uśmiechu może też oznaczać osłabienie niemowlęcia i doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat